ČLÁNOK
WTO očakáva výrazné oslabenie rastu svetového obchodu
26. októbra 2001

Rast svetového obchodu v sektore tovarov by sa v tomto roku mohol dostať až do stavu stagnácie, pretože najväčšie svetové ekonomiky, ktoré prispievali k jeho dynamickému rastu, sa priblížili recesii, tvrdí Svetová obchodná organizácia (WTO). Každoročná správa WTO hovorí, že rast objemu obchodu by mal po minuloročných 12 percentách spomaliť až na 2 %.

Medzi faktory, ktoré spôsobia pokles rastu, patria podľa WTO neočakávane výrazne spomalenie rastu dopytu v západnej Európe a stagnácia importu do USA v prvej polovici roku. Tretím elementom je vplyv na obchod, obzvlášť vo východnej Ázii, vyplývajúci z dramatického poklesu produkcie a investícií do informačných technológií. Odhady spomalenia rastu globálneho obchodu sa ešte v máji pohybovali na úrovni 7 percent, podľa ekonómov WTO však pokles odvtedy zintenzívnel. Vývoj situácie v štvrtom štvrťroku je ešte neistejší, hlavne kvôli septembrovým útokom v USA, ktoré zasiahli hotelový a dopravný sektor.

Správa uvádza, že predaj osobných počítačov, hlavného elementu v globálnom obchode na konci deväťdesiatych rokov, má na konci tohto roku výrazne klesajúcu tendenciu. Objem dodávok polovodičov je v porovnaní s rokom 2000 o 30 % nižší.

Export aj import v USA a Kanade sa nachádzal v porovnaní s predchádzajúcim rokom na nižších úrovniach, Južná Amerika však zaznamenala rast 5 %. Západná Európa neprekonala svetový priemer a dosiahla len 2-percentný rast. Rusko si udržalo dobrú pozíciu a zvýšilo svoj dovoz za prvých šesť mesiacov o 20 %. Japonsko a „ázijské tigre“ zaznamenali v prvej polovici roka dvojciferný pokles dovozu aj vývozu. Obchodný rast Číny v druhom štvrťroku spomalil, import sa však stále udržal na dvojciferných hodnotách a export medziročne vzrástol o 9 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS