ČLÁNOK
WTO kritizuje USA kvôli dovozným tarifám na oceľ
11. marca 2002

Členské štáty Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v piatok vyzvali Spojené štáty americké, aby čo najrýchlejšie zrušili zvláštne dovozné tarify uvalené pred dvomi rokmi na dovoz oceľového potrubia z Južnej Kórey. Európska únia a Austrália súčasne Washington obvinili, že otvorene porušuje pravidlá WTO, keď sa chystá zaviesť nové clá na dovoz ďalších oceľových produktov. Výbor pre urovnávanie vnútorných sporov WTO rozhodol, že tarify na juhokórejské potrubie odporujú obchodným pravidlám organizácie a mali by byť čo najskôr odstránené.

USA sa opatrenie proti Južnej Kórei snažili ospravedlniť dohodou WTO o ochrane trhov. Podobne argumentovali aj v utorok, keď oznámili až 30-percentné tarify na široký okruh oceľových výrobkov z viacerých krajín. Veľvyslanec Európskej únie pri WTO Carlo Trojan vyhlásil, že nové opatrenia porušujú pravidlá organizácie podobným spôsobom, aký WTO odsúdila nielen v záležitosti Južnej Kórey, ale aj opakovane v minulosti.

Austrália pripomenula, že v spore s Južnou Kóreou ide už o tretiu prehru USA za sebou, ktorá sa týkala ochranárskych opatrení. „Napriek týmto jasným a jednoznačným rozhodnutiam nevidíme žiadny dôkaz o tom, že by USA podnikli hocičo na nápravu nezrovnalostí v uplatňovaní ich ochranárskych zákonov,“ povedal austrálsky veľvyslanec David Spencer. Bushove nové tarify tento problém ešte zvýraznili, dodal. Tarify vstúpia do platnosti 20. marca a majú trvať tri roky. Európska únia, Austrália, Japonsko a Nový Zéland sa proti tarifám u WTO ohradili a očakáva sa, že sa k nim v blízkej budúcnosti pripojí Brazília, Tchaj-wan, Južná Kórea a pravdepodobne aj Čína.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 11. 2020

USD 1,192 0,002
CZK 26,213 0,075
GBP 0,894 0,003
HUF 362,320 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS