ČLÁNOK
Wintershall Gas odstúpil z tendra o privatizáciu SPP
14. novembra 2001

Nemecká spoločnosť Wintershall Gas sa nezúčastní tendra na privatizáciu 49 % Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), o ktorý sa uchádzala v konzorciu s koncernom RWE Gas. Vyplýva to z informácií uverejnených v najnovšom čísle týždenníka Trend. Po stiahnutí sa firmy Wintershall Gas z privatizácie českej plynárenskej sústavy sa tak RWE Gas bude uchádzať aj o získanie časti slovenského strategického podniku samostatne.

„Je to pre nás nemalý problém, máme však naďalej záujem,“ vyjadril sa pre Trend k téme odstúpenia svojho partnera z konzorcia v súťaži o SPP vedúci tlačového oddelenia RWE Gas Klaus Schultebraucks. V súčasnosti teda ostáva naďalej deväť záujemcov o SPP, ktorí predložili oficiálnu ponuku a od 5. novembra vykonávajú v plynárenskom podniku due diligence. Záujem okrem teraz už samostatne sa uchádzajúceho RWE Gas z Nemecka o kúpu 49 % SPP prejavil aj ruský Gazprom a spoločné konzorcium nemeckého Ruhrgasu, francúzskeho Gaz de France a talianskeho Snamu. Ďalší záujemcovia zatiaľ nie sú známi.

Minister hospodárstva očakáva oficiálne ponuky na 49 % akcií SPP v decembri tohto roka. Prostriedky za predaný podiel by podľa neho mohla SR dostať v prvom kvartáli budúceho roka. Výnos z predaja 49-percentného balíka akcií SPP spojeného s istými riadiacimi právomocami odhadujú analytici na 3 až 8 mld. USD.

Slovenská republika vyhlásila medzinárodný tender na predaj SPP koncom augusta. Podnik je monopolným dodávateľom zemného plynu v krajine. Akciová spoločnosť SPP, ktorá vznikla transformáciou bývalého štátneho podniku s rovnakým názvom, pôsobí od 1. júla 2001. Nepeňažný vklad do SPP predstavoval 63,76 mld. Sk, z čoho 11,5 mld. Sk pripadlo na rezervný fond a na základné imanie 52,29 mld. Sk.

Wintershall Gas koncom októbra odstúpil aj z českého plynárenského tendra. Podľa slov českého zástupcu Wintershallu Arnošta Thona tak firma urobila z interných príčin, keď sa rozhodla uprednostniť iné projekty, konkrétne v oblasti vyhľadávania zemného plynu v Južnej Afrike.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS