ČLÁNOK
Whirlpool investoval v SR takmer 2,5 mld. Sk
13. mája 2002

Spoločnosť Whirlpool Slovakia, s.r.o., otvorila vo svojom areáli v Poprade výrobné priestory troch svojich dodávateľov. Firmy Pasell a STD z Talianska a AŽD W z Českej republiky presunuli svoje podnikateľské aktivity do Popradu v rámci sústreďovania dodávateľských a výrobných činností do jedného areálu. Otvorenie nových závodov sa za účasti prezidenta SR Rudolfa Schustera a predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu uskutočnilo pri príležitosti 10. výročia vstupu amerického koncernu Whirlpool Corporation na Slovensko.

Whirlpool vyrába v súčasnosti v Poprade viac ako jeden milión automatických práčok ročne, pričom do piatich rokov by sa mal objem produkcie takmer zdvojnásobiť. Plánom spoločnosti je vyrábať dva milióny práčok za rok, čím by sa popradský závod mal dostať na prvé miesto medzi ich producentmi na svete. Obrat spoločnosti Whirlpool Slovakia dosiahol vlani vyše 6,8 mld. Sk, zisk bol približne 50 mil. Sk. Whirlpool investoval v Poprade, kde pracuje približne 650 zamestnancov, za uplynulých desať rokov takmer 2,5 mld. Sk. Po plnom nábehu troch dodávateľských podnikov k nim pribudne ďalších 200 pracovných miest.

Premiér Dzurinda chcel podľa svojich slov návštevou v Poprade ukázať cestu aj iným firmám. „Je to cesta, po ktorej ľahšie prekonáme problémy reštrukturalizácie slovenskej ekonomiky,“ povedal predseda vlády a dodal, že Whirlpool je príkladom, keď jeden investor priláka za sebou aj ďalších. Podľa veľvyslanca Spojených štátov amerických v SR Ronalda Weisera popradský Whirlpool názorne ukazuje, ako sa na Slovensku môžu vytvárať pracovné príležitosti. Veľvyslanectvo USA preto v spolupráci s Whirlpoolom a so spoločnosťou U.S. Steel pripravuje v júni tohto roku konferenciu pre zahraničné firmy o možnostiach investovania v SR.

Whirlpool má na trhu s domácimi spotrebičmi na Slovensku podiel 40 %. V segmente práčok má podiel až 64 %, v SR pritom umiestňuje len 5 až 6 % produkcie popradského závodu. Prevažnú časť svojich výrobkov vyváža podnik do krajín strednej a východnej Európy. Na oslave výročia vstupu Whirlpoolu na Slovensko sa zúčastnilo aj najvyššie vedenie koncernu na čele s prezidentom a výkonným riaditeľom Jeffom M. Fettigom a výkonným viceprezidentom a prezidentom pre Európu Mikom Todmanom, podľa ktorého sú práčky vyrábané v Poprade konkurencieschopným artiklom na celom svete.

Druhou významnou investíciou koncernu na Slovensku je závod Embraco v Spišskej Novej Vsi, kde Whirlpool od roku 1998 investoval približne 50 mil. USD. V najbližších dvoch rokoch plánuje koncern v Embracu investovať ďalších 30 mil. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2021

USD 1,190 0,004
CZK 25,519 0,009
GBP 0,858 0,003
HUF 355,410 1,110
CAD 1,472 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS