ČLÁNOK
WFG prevezme akcionárske práva v Nafte koncom marca
11. februára 2001

Nemecká spoločnosť Westfälische Ferngas (WFG) AG, Dortmund prevezme akcionárske práva v Nafte Gbely, a.s. koncom marca. Vtedy by sa malo uskutočniť valné zhromaždenie Nafty, na ktorom k prevzatiu dôjde. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ úseku akvizícií a správy kapitálových účastí Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), š.p. Juraj Horváth.

WFG získa po úspešne ukončenom verejnom prísľube v Nafte 40-percentný podiel. Hoci SPP podľa J. Horvátha privítal vstup seriózneho investora, naďalej si chce ponechať právo na najdôležitejšie rozhodnutia. Stratégia Westfälische Ferngas voči SPP sa od podpisu spoločného Memoranda o porozumení na prelome rokov nezmenila. „Už pôvodný zámer získať minimálne 34 % bol postačujúci, aby sme ako minoritný akcionár mali podstatné hlasovacie práva,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa WFG Sabine Kleymann.

SPP vlastniaci 55,9 % akcií Nafty Gbely sa s nemeckou firmou dohodol na podmienkach, za ktorých WFG prevezme svoje práva. Jej vstup do Nafty považuje za prelomovú investíciu v slovenskej energetike. Do kontraktu s nemeckou spoločnosťou chce podnik zahrnúť tiež dobudovanie zásobníka Gajary – Baden, čo v zásade neodmietla ani hovorkyňa WFG.

Nemecká firma získala vo verejnom prísľube skončenom v utorok 10,9 % akcií Nafty Gbely. Celú transakciu ešte musí vyrovnať Burza cenných papierov v Bratislave, prísľub bol vyhlásený prostredníctvom Slávie Capital. WFG už pred ním patrilo 29,1 % Nafty. Konzorcium investičných spoločností vedené J&T Finance Group totiž pred vyhlásením prísľubu oznámilo, že WFG od neho celkovo získa 34 % akcií.

Základné imanie Nafty predstavuje 3,231 mld. Sk a je monopolným skladovateľom zemného plynu v SR. Predmetom činnosti Westfälische Ferngas sú všetky aktivity skupiny RWE Group súvisiace so zemným plynom. Pri objeme predaja 200 mld. kWh zemného plynu a so skladovacími kapacitami približne 1,3 mld. metrov kubických je WFG druhým najväčším plynárenským podnikom v Nemecku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS