ČLÁNOK
WFG chce 34 % akcií Nafty vlastniť už budúci týždeň
4. januára 2001

Nemecká plynárenská spoločnosť Westfälische Ferngas (WFG) AG by mohla zvyšnú časť z balíka 34 % akcií Nafty Gbely získať už na budúci týždeň. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa WFG Sabine Kleymann, spoločnosť má záujem v prípade možnosti nakúpiť aj ďalšie akcie Nafty.
WFG doteraz kúpila 29,1 % akcií, keď predajcom bola J&T Finance group a kupujúcim maklérsky dom Slávia Capital (SC) ako broker a zúčtovací agent nemeckého partnera. Podľa public relations manažérky a hovorkyne SC Andrey Vadkerti bude Slávia zastupovať WFG aj pri nákupe ďalších akcií Nafty Gbely. „Dodatočný nákup by mal byť zrealizovaný už o niekoľko dní formou verejného prísľubu, teda ponukou na odkúpenie všetkých verejne obchodovateľných akcií na kapitálovom trhu,“ uvádza sa v jej vyjadrení.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP), š.p., vlastniaci väčšinových 55,9 % akcií Nafty Gbely uzavrel s WFG Memorandum o porozumení. To definuje podmienky, za ktorých nemecká firma ako minoritný akcionár Nafty prevezme svoje práva. Vstup WFG do Nafty je podľa SPP prelomovou investíciou v slovenskej energetike. Do kontraktu s nemeckou spoločnosťou chce podnik zahrnúť tiež dobudovanie zásobníka Gajary-Baden. Keďže na mimonemeckom európskom trhu má WFG najväčšie aktivity v Maďarsku, pre nemeckú spoločnosť by mohli byť podľa S. Kleymann dôležité práve zásobníky vo vlastníctve Nafty.
Predmetom činnosti Westfälische Ferngas sú všetky aktivity novej skupiny RWE Group súvisiace so zemným plynom. Pri objeme predaja 180 bil. kWh zemného plynu a so skladovacími kapacitami približne 1,3 mld. metrov kubických je WFG druhým najväčším plynárenským podnikom v Nemecku. WFG má potrubný systém na rozvod zemného plynu s dĺžkou 4 600 kilometrov a prevádzkuje rozvodný systém zemného plynu s celkovou dĺžkou 18 tis. kilometrov. WFG je významným akcionárom v maďarských distribučných spoločnostiach, akcionárom Pražskej plynárenskej spoločnosti, kde vlastní 12 % a svoje aktivity rozvíja aj v Holandsku.
V závere uplynulého roka dosahovali ceny akcií Nafty na anonymnom trhu Burzy cenných papierov v Bratislave úrovne približne 1490 Sk. Na RM-S evidoval tento titul ceny 1118 – 1350 Sk. WFG získal akcie Nafty prevodom na RM-Systéme Slovakia koncom decembra 2000 pri cene 1440 Sk za akciu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2023

USD 1,065 0,001
CZK 24,360 0,077
GBP 0,868 0,001
HUF 386,700 1,080
CAD 1,430 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS