ČLÁNOK


,

Westend Tower na Patrónke
27. augusta 2002

Vlani pribudlo v hlavnom meste Slovenska 90 003 m2 kancelárskej plochy. Na prenájom bolo z toho určených 83 053 m2. Najviac novopostavených objektov sa nachádza v Starom Meste. Majú zväčša štandard kategórie A, ktorý zabezpečuje užívateľom kancelárií komfort a uľahčuje im prácu. Či už ide o úroveň architektonického spracovania samotnej budovy alebo vnútorné vybavenie. Značný prírastok kancelárskej plochy zaznamenal vďaka prvej veži Millenium Tower tretí bratislavský obvod. V druhom obvode však boli vybudované len objekty kategórie B a C. O piaty obvod – Petržalku – firmy záujem priveľmi nejavia.

S prvkami inteligentnej budovy

Vo štvrtom obvode mala hlavný podiel na ponuke kancelárskych priestorov budova Westend Tower na Lamačskej ceste, ktorú si verejnosť pamätá ako dominantu Patrónky (bývalý Lignoprojekt). Developerská spoločnosť J&T Global, a. s., predstavila nový 18-podlažný polyfunkčný objekt ako príklad toho, keď sa opotrebovaná 30-ročná budova môže doslova znovu narodiť.

„Westend Tower bude aj o desať rokov spĺňať všetky nároky kladené na takýto druh stavby a vyrovná sa novostavbám,“ tvrdí generálny riaditeľ J&T Global Peter Korbačka. Rekonštrukcia stála túto spoločnosť 400 miliónov korún a bola veľmi dôkladná. Z pôvodnej budovy zostal len železobetónový skelet. K 13 nadzemným podlažiam nadstavili ďalších päť, takže celková výška objektu dosahuje 66 metrov. Nepatrí síce k najvyšším budovám Bratislavy (novostavba Národnej banky Slovenska meria 111 metrov), zato sa nachádza na križovatke dvoch medzinárodných diaľnic – do Brna a Viedne – a je tiež napojená na mestský dopravný okruh.

Výhodná poloha a komfort (prvky inteligentnej budovy) so 6 640 štvorcovými metrami kancelárskej plochy zaručili vopred prenájom na sto percent.

„Potrebovali by sme pristaviť ešte štyri poschodia, aby sme uspokojili všetky firmy, ktoré tu chceli sídliť,“ dokresľuje záujem marketingový riaditeľ developerskej spoločnosti Róbert Hančák. Medzi nájomníkov sa zaradili také renomované spoločnosti ako Pfizer, ABB, Holcim, Damovo, DAF, Fiat, Danone, Opavia LU či LeasePlan. Zmluvy o prenájme sú na päť alebo sedem rokov. Výška nájomného je v porovnaní s objektmi v Starom Meste alebo v treťom obvode o niečo nižšia. Kým v Carltone a Millenium Tower I podľa oficiálnych údajov platia firmy mesačne 17 eur (765 Sk) za štvorcový meter kancelárskej plochy, v tomto prípade len 13 eur (575 Sk). Návrat vložených prostriedkov do rekonštrukcie sa odhaduje zhruba na osem rokov.

Ďalšie biznis centrum

Ešte v tomto roku bude v blízkosti Westend Tower dokončený pridružený objekt Parkhausu s kapacitou 320 parkovacích miest pre klientov i verejnosť. Neskôr tu vyrastie ďalšie bratislavské biznis centrum, ponúkajúce kancelárske priestory s vysokým technickým štandardom. Celý projekt, ktorého je Westend Tower prvou časťou, by mal výrazne zmeniť tvár Patrónky. Detailnejšie ho predstavia na prelome októbra a novembra tohto roku, pričom iste nepôjde o finančne nenáročnú výstavbu.

Verejnosť už zaregistrovala aj ďalšie aktivity tejto developerskej spoločnosti. Menej sa vie, že vlani vybudovala halu (5 240 m2) v Devínskej Novej Vsi pre belgickú firmu Eurofit, ktorá je dodávateľom kolies pre bratislavský závod Volkswagen Slovakia, a. s. Názov spoločnosti zarezonoval najmä po tom, čo vlani zvíťazila najskôr v súťaži o pozemky na dunajskom nábreží, kde by na rozlohe 2,5 hektára mala postaviť hotel, administratívne priestory a byty, a začiatkom tohto roku aj v súťaži o pozemky v bratislavskom podhradí. Každý projekt by si mal vyžiadať investície 3 – 3,5 miliardy korún. Rok 2001 uzavrela J&T Global, a. s., so stratou 18,15 milióna korún. Spoločnosť je súčasťou finančného holdingu J&T Finance Group, ktorý je aktívny na Slovensku i v Českej republike. Predstavitelia developerskej spoločnosti tvrdia, že za podpory holdingu je J&T Global, a. s., schopná na trhu nehnuteľností realizovať vlastným developerským systémom investície v miliardách slovenských korún.

Štandard kancelárií

V Bratislave existuje dovedna 717-tisíc štvorcových metrov administratívnych priestorov vrátane kancelárií umiestnených v rodinných domoch a bytoch. Viac ako polovica z nich sú priestory s nízkym štandardom vybavenia. Výstavba nových objektov sa však postupne prispôsobuje požiadavkám náročnejších klientov. Do roku 2005 sa predpokladá prírastok až 150-tisíc kancelárskych priestorov kategórie A a A+, ktoré mestu zatiaľ chýbajú. Čím sú charakteristické jednotlivé kategórie? Klasifikácia kancelárskych priestorov vychádza z medzinárodne prijatých pravidiel a pozná tri triedy:

A – vysoký štandard: moderná alebo zrekonštruovaná budova v dobrej lokalite, klimatizácia, štýlové vybavenie interiéru, elektronická požiarna signalizácia, podzemné garáže alebo parkovacie priestory v areáli budovy, náväznosť na diaľničnú a mestskú dopravu.

A + – top class: najvyššie kritériá európskeho alebo svetového štandardu. Medzi bonusové služby patria moderné klimatizačné systémy, zálohové zdroje, EPS (elektronická požiarna signalizácia), EZS (elektronická zabezpečovacia signalizácia), meranie a regulácia klimatických pomerov miestností a osvetlenia, dvojité podlahy, telefónne ústredne, počítačové siete LAN, internet s pripojením cez optické káble a pod. Väčšinou sú to priestory v tzv. inteligentných budovách.

B – prijateľný štandard: jeden alebo viac hodnotiacich faktorov potrebných pre zaradenie do kategórie A chýba.

C – nízky štandard: zastaraná budova, nespĺňa spomenuté kritériá.

Podľa štúdie Trh kancelárskych priestorov, ktorá vznikla z iniciatívy J&T Global, a. s., ponúka Bratislava približne 162-tisíc štvorcových metrov kancelárií triedy A. Do top class patrí napríklad budova Millenium Tower I, ktorá je súčasťou obchodno-zábavného komplexu Polus City Center, ďalej Bratislava Bussines centrum IV, Tatracentrum, hotelovo-administratívny komplex Carlton a administratívna výšková budova Westend Tower na Lamačskej ceste, ktorú skolaudovali v júli tohto roku. Nová výšková budova Národnej banky Slovenska sa v tejto súvislosti nezvykne uvádzať, keďže jej administratívne priestory nie sú v ponuke na voľnom trhu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

11. 12. 2024

USD 1,051 0,002
CZK 25,117 0,019
GBP 0,825 0,001
HUF 409,480 1,670
CAD 1,491 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS