ČLÁNOK
W. Duisenberg varuje pred silným znehodnotením dolára
8. októbra 2003

Varovanie pred rýchlym znehodnotením dolára sa v pondelok znovu objavilo v diskusiách o možných intervenciách Európskej centrálnej banky na medzinárodných devízových trhoch. Informoval nemecký denník Die Welt. „Dúfame a modlíme sa, že zmena kurzov, ktorá je nevyhnutná, sa uskutoční pomaly a po etapách,“ povedal prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Wim Duisenberg pre španielsky denník Expansión. „Urobíme všetko, čo je v našej moci,“ pokračoval, „aby sa tento proces udial pomaly a postupne“.

Duisenbergove výroky boli prvým varovaním niektorého z centrálnych bankárov po rokovaní predstaviteľov najsilnejších priemyselných štátov sveta v Dubaji, ktoré sa konalo pred dvoma týždňami.

V Dubaji sa žiadalo od Číny a Japonska, aby prestali s doterajšou menovou politikou a zaviedli pružný kurz národnej meny dôsledne prispôsobený skutočnej sile ich hospodárstva. Bremeno zreálnenia kurzu dolára by v nasledujúcom období nemalo niesť len euro. Podľa analytikov ECB nebude intervenovať proti svojej mene. Predpokladá sa, že centrálna banka radšej zníži úrokovú mieru.

Úvaha vychádza z predpokladu, že úrokové miery v eurozóne by mali byť na americkej úrovni alebo nižšie, aby do europriestoru plynulo menej kapitálu. Avšak podľa šéfa spoločnosti Wermuth Asset Management Dietera Wermutha úspech nie je zaručený. Práve nízke úroky sú dobrom pre obligácie a akcie, takže namiesto poklesu prílivu kapitálu jeho prúd do Európy môže ešte zosilnieť.

Mnohí analytici tvrdia, že sa Duisenberg vôbec nemal k téme intervencie ECB vyjadrovať, lebo situácia je celkovo labilná a kurz medzi eurom a dolárom nie je taký zlý, aby sa o tejto téme práve teraz vôbec uvažovalo.

Informoval nemecký denník Die Welt.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 1. 2021

USD 1,213 0,007
CZK 26,161 0,024
GBP 0,891 0,000
HUF 358,520 1,870
CAD 1,544 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS