ČLÁNOK
W. Duisenberg považuje ruský návrh o oceňovaní ropy v eurách za opodstatnený
14. októbra 2003

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Wim Duisenberg považuje ruský návrh o oceňovaní ropy v eurách za opodstatnený.

Duisenberg tak otvoril podľa agentúry Reuters debatu, ktorá sa rozpútala na finančných trhoch už minulý týždeň. Podľa prezidenta ECB by posun z dolárového oceňovania spomínanej komodity k eurám privítali predovšetkým krajiny, ktoré mieria do Európskej únie (EÚ) alebo sa v jej radoch už nachádzajú.

„Bolo by samozrejme v ich záujme platiť za dovoz ropy v ich národnej mene,“ povedal na dôvažok. Zároveň označil prípadnú zmenu v oceňovaní ropy za symbolické víťazstvo pre euro, nakoľko Rusko má na energetických trhoch ako druhý najväčší ropný producent výrazný vplyv. Je pravdepodobné, že medzinárodná cena eura ako rezervnej meny by stúpla natoľko, že by ohrozila dominantné postavenie amerického dolára.

Európski predstavitelia sa prikláňajú k názoru, aby si viacero zahraničných centrálnych bánk udržovalo svoje investičné zdroje permanentne v eurách, čoby následne vytvorilo masívny dopyt po európskych vládnych dlhopisoch. Zároveň by mal tento stav za následok aj nižšie dlhodobé úrokové sadzby.

Proti však znejú vyjadrenia niektorých ekonómov, ktoré hovoria o hrozbe prílišného posilnenia eura voči doláru, čo by vyústilo do drahšieho exportu a dlhodobejšieho procesu ekonomického ozdravovania Európskej únie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 9. 2020

USD 1,163 0,001
CZK 27,107 0,092
GBP 0,913 0,001
HUF 363,160 1,290
CAD 1,556 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS