ČLÁNOK
Vznikne štátna Železničná spoločnosť
5. apríla 2001

Vláda schválila návrh zákona o Železničnej spoločnosti, a.s. (ŽS), ktorý by mal vstúpiť do platnosti 1. júla. Na tlačovej besede to uviedol minister dopravy, pôšt a telekomunikácii Jozef Macejko. Podľa navrhovaného zákona by mala ŽS vzniknúť odčlenením od Železníc SR. Kým v správe železníc by ostalo budovanie a údržba tratí, násypov, budov a ochranných pásiem, nová spoločnosť bude zabezpečovať prepravu. Zákon by umožnil vstúpiť na trh aj iným subjektom na základe licencií. Vydávať by ich mal plánovaný Štátny dráhový úrad, ten preberie aj kompetencie cenotvorby.

Postupom času by mohol do ŽS, ktorá bude akciovou spoločnosťou so stopercentnou účasťou štátu v správe MDPT, vstúpiť aj zahraničný investor. Ako však pre agentúru SITA povedal J. Macejko, zákon stanovuje, že štát si musí ponechať 51 % akcií ŽS. „V súčasnej stave transformácie ŽSR však v dohľadnom čase privatizáciu ŽS nepredpokladám,“ zdôraznil Macejko.

Vytvorenie ŽS je súčasťou plánovanej transformácie železníc, v rámci ktorej vznikne tiež ŽSR, a.s. Tá by mala prevádzkovať, udržiavať a riadiť dopravnú cestu. Proti plánu rozdelenia spoločnosti protestovali minulý týždeň odborári, podľa ktorých je tento zámer pre jedného z najväčších slovenských zamestnávateľov likvidačný.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS