ČLÁNOK
Vznikne najväčší depozitár cenných papierov
31. októbra 2002

Reštrukturalizácia Deutsche Bank neprospeje len samotnej banke, ale aj americkej spoločnosti State Street. Nemecká banka predáva aktíva nezodpovedajúce jej podnikateľskému profilu. State Street plánuje od nej kúpiť časť, ktorá sa zaoberá správou cenných papierov. Vďaka tomu sa stane najväčším depozitárom cenných papierov na svete. Depozitár za určitý poplatok uschováva finančné aktíva klientov, zbiera za neho dividendy či úroky. State Street je medzi depozitármi finančných aktív so 6,2 trilióna USD aktív na treťom mieste na svete. Depozitár, ktorý je súčasťou Deutsche Bank, je na piatom mieste s aktívami 4,2 trilióna USD. Vedenie banky si napriek tomu myslí, že služby v oblasti úschovy cenných papierov a iných finančných aktív nezodpovedajú podnikateľskému profilu Deutsche Bank.

Predaj depozitára ponúkli koncom augusta. Netrvalo veľmi dlho a na ponuku reagovali State Street, Bank of New York a spoločný podnik holandskej banky ABN Amro a americkej finančnej spoločnosti Mellon Financial s menom ABN Amro Mellon Global Securities.

Podľa informácií, ktoré zverejnil Wall Street Journal, State Street ponúka vyššiu cenu ako jej konkurenti – 1 mld. USD. State Street a Deutsche Bank by mali začať definitívnu fázu rokovania. Samotný obchod sa plánuje na koniec jesene 2002. Depozitár sa predáva pre zníženie výdavkov Deutsche Bank a koncentrácii ziskových činností. Väčšinu príjmov získava Deutsche Bank z činností v oblasti investičného bankovníctva a maloobchodných operácií v Európe. Ostatné aktíva vrátane indexových fondov predá. Náklady banky by sa mali znížiť o 2 mld. EUR. Banka v posledných rokoch rozvíjala činnosť s veľkým klientmi. Veľké tržby (53,6 mld. EUR) sa jej však nepodarilo premeniť na veľké zisky (167 mil. EUR). Bolo to pre vysoké náklady na rozšírenie medzinárodnej pôsobnosti banky. V súčasnosti sa banka chce ešte viac sústrediť na prácu s veľkými klientmi.

Autor je spolupracovníkom PROFITU


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS