ČLÁNOK
Vznikla Slovenská burza cenných papierov
28. júna 2001

Organizátor mimoburzového trhu RM-Systém Slovakia, a.s. Bratislava zvýšil základné imanie na niečo vyše 100 mil. Sk a na valnom zhromaždení v pondelok tento týždeň zmenil obchodné meno na Slovenská burza cenných papierov, a.s. Bratislava. Informovala o tom generálna riaditeľka novej spoločnosti Darina Huttová.

RM-S zmenil názov po tom čo sa nezúčastnil zvýšenia základného imania Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) , a.s. Bratislava.

Dva dni pred valným zhromaždením RM-S rokoval s manažmentom BCPB o programe. Podľa pôvodného programu valného zhromaždenia, akcionári nemali rozhodnúť o vyplatení dividend z nerozdeleného zisku minulých období. Najväčší akcionár BCPB, ktorým je Fond národného majetku SR zdôvodňuje vyplatenie dividend zmenou svojho postavenia na BCPB. Podľa nového zákona o burze FNM na jeseň tohto roku stratí hlasovacie práva. Hovorkyňa FNM Tatiana Lesajová pred časom vyjadrila vôľu FNM predať svoj podiel na burze.

Huttová včera uviedla, že RM-S neodmieta spojenie oboch trhov. Ak k nemu dôjde, tak by to malo byť tak, že obaja organizátori verejného trhu s cennými papiermi sa budú „spájať tak, že ich postavenie bude rovnocenné.“

Generálny riaditeľ sekcie finančného trhu Ministerstva financií SR na otázku Finančných novín František Palko povedal, že úlohou ministerstva nie je hodnotiť tento krok. „Je na zváženie otázka či slovenský kapitálový trh potrebuje dve burzy. Odpoveď na túto otázku, može dať jedine trh,“ povedal Palko.

Akcionármi Slovenskej burzy cenných papierov sú obchodníci s cennými papiermi V Brokers, Pro Partners, Invest Brokers, J & T Securities, Prvá paroplavebná, Danubia Invest, správcovské spoločnosti Prvá Penzijná a J & T Asset Managment a Podnik výpočtovej techniky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS