ČLÁNOK
Vzniká NEWEX vo Viedni ako doplnok k burzám krajín SVE
4. februára 2000

Obchodná platforma, ktorú spoločne vytvoria akciové spoločnosti Deutsche Börse a Wiener Börse, sa bude volať New Europe Exchange (NEWEX) a pracovať začne na jeseň roku 2000. Povedal to člen predstavenstva burzy NEWEX Erich Obersteiner pri predstavení novej burzy vo Frankfurte. Vedúcim dozornej rady NEWEX sa stane expert na východnú Európu a bývalý rakúsky minister financií Ferdinand Lacina.
S existujúcimi akciovými trhmi strednej a východnej Európy chce nová burza vytvárať kooperácie, ktoré môžu dosiahnuť aj úroveň účastí. Podľa E. Obersteinera chce ponúknuť NEWEX ako špeciálna burza takú obchodnú platformu, na ktorej sa stretne západný kapitál s východoeurópskymi spoločnosťami. „Prispievame tým významnou mierou k zjednoteniu Európy,“ dodal E. Obersteiner.
V prvej fáze sú ťažiskom kandidáti na vstup do Európskej únie (Poľsko, Česká republika, Maďarsko) ako aj Rusko. Začať by sa malo podľa možností s veľkým počtom spoločností z týchto krajín, pričom E. Obersteiner dúfa, že burza začne s niekoľkými tuctami firiem.
Burza NEWEX bude pracovať podľa rakúskych zákonov a bude mať sídlo vo Viedni. Zať by sa malo získavaním účastníkov trhu a emitentov. Ako budúci „kvalitný trh pre akcie zo strednej a východnej Európy“ bude burza NEWEX pracovať ako plne elektronický obchodný systém Xetra burzy Deutsche Börse, ktorý využíva aj burza Wiener Börse od 5. novembra 1999. Realizáciu obchodov prevezme dcérska spoločnosť partnerov Deutsche Börse a Cedel International Clearstream.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS