ČLÁNOK
Vznik EnCana predstavuje gigantickú fúziu v sektore energetiky
31. januára 2002

PanCanadian Energy a jej rival Alberta Energy prezentovali niektoré detaily a podmienky budúcej fúzie. Vznikom novej spoločnosti s názovom EnCana sa vytvorí najväčšia energetická skupina v Kanade s celkovou trhovou hodnotou vyše 20 miliárd CAD.

Rokovania o fúzii boli veľmi diskrétne, no ešte minulý týždeň počas piatkového obchodovania na Torontskej burze cenných papierov zaznamenali obe firmy extrémne zvýšenie hodnoty svojich akcií.

Táto transakcia vytvára poprednú, globálnu a nezávislú energetickú spoločnosť domestifikovanú v Kanade, zdôraznil v denníku Financial Times výkonný riaditeľ Pan Canadian David O´Brien. Rozhodli sme sa postupovať na báze rovnocenného partnerstva, čo v budúcnosti zvýši našu silu na výrazne konkurenčnom energetickom trhu, dodal doslova O´Brien.

Zlúčená spoločnosť – EnCana by sa mala stať svetovou „jednotkou“ medzi nezávislými energetickými firmami, ak vezmeme do úvahy najmä jej rezervy a produkčnú schopnosť.

Jej zásoby ropy sa napríklad odhadujú na 1,3 miliardy barelov.

Disponibilné zdroje zemného plynu dosahujú vyše 220 miliárd kubických metrov.

EnCana bude zároveň dominovať aj v ukazovateľoch rozsiahlosti siete v Severnej Amerike, pretože jej odhalené ložiská zemného plynu sa nachádzajú na rozlohe 9,3 milióna hektárov. Sú situované na východnom i západnom pobreží Kanady, prieskumné práce sa momentálne realizujú aj v oblasti amerických Rocky Mountains.

Táto gigantická skupina je prítomná aj v Severnom mori, ale aj v Latinskej Amerike.

Pred zlúčením PanCanadian Energy a Alberta Energy došlo viacerým transakciám medzi kanadskými a americkými energetickými spoločnosťami a skupinami, no vznik EnCana by mal zásadnejšie urýchliť konsolidáciu v celom sektore.

Po vzniku EnCana sa navyše očakáva, že aj ďalšie kanadské nezávislé spoločnosti ako napríklad Talisman Energy, Nexen, Rio Alto a Canadian Natural Resources budú uvažovať o fúziách a akvizíciách.

Na základe dohody o zlúčení akcionári Alberta Energy získajú za každú svoju akciu protihodnotu 1, 472 akcie PanCanadian. Kalkulácia tejto ponuky vychádza zo spriemerovanej ceny akcií oboch fúzujúcich firiem za desať dní v čase do 23. januára 2002.

Akcionári PanCanadian budú vlastniť 54% EnCana, akcionári Alberta Energy získajú zvyšok novej spoločnosti. Požadovali síce, aby sa im vyplatila v hotovosti aj prémia – táto požiadavka sa však zamietla. Dôvodom je, že EnCana nadobudne po fúzii strategický význam, čo sa premietne v budúcnosti v podobe zvýšených dividend.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS