ČLÁNOK
Významný český bankár vyzval na spojenie stredoeurópskych búrz
2. októbra 2001

Päť najväčších stredoeurópskych búrz by sa malo usilovať o fúziu, aby obstálo v súčasnom nepriaznivom prostredí pre obchodovanie na kapitálových trhoch. Uviedol to šéf divízie finančných trhov České spořitelny Daniel Heller.

Heller uvítal septembrovú výzvu maďarského ministra financií Mihalya Vargu na zblíženie regionálnych organizátorov kapitálového trhu. Tých však podľa neho čakajú ťažké rokovania týkajúce sa predovšetkým obchodného systému, ktorý by mali burzy spoločne využívať, aby znížili náklady.

Česká spořitelna je najväčšou českou retailovou bankou a jedným z najvýznamnejších akcionárov pražskej burzy. Podľa Hellera by sa mali spojiť Varšava, Budapešť, Praha a Bratislava. Dodal však, že ani Viedeň by nemala ignorovať východ.

Rakúska burza cenných papierov sa pokúsila v uplynulom roku odlákať obchodovanie s regionálnymi blue chips z trhov postkomunistických krajín na svoju novú obchodnú platformu Newex. Tá však nedokázala prilákať ani investorov, ani emitentov.

„Dospejeme k dohode v priebehu niekoľkých týždňov alebo nikdy. V prípade neúspechu budú musieť regionálne burzy hľadať partnerov v západnej Európe. To však už nebudú rovnocenné vzťahy,“ uviedol Heller pričom dodal, že rokovania sa stále nachádzajú len v počiatočnej fáze.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 7. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,231 0,030
GBP 0,842 0,001
HUF 389,730 1,170
CAD 1,497 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS