ČLÁNOK
Vývoj inflácie v máji ovplyvnil rast cien potravín a ropy
7. júna 2001

Na raste spotrebiteľských cien v máji o 0,3 % sa podpísali najmä ceny ropy a potravín. Podľa analytikov pokračuje nákladovo orientovaná inflácia bez tlakov zo strany spotrebiteľského dopytu. Analytici naďalej nerátajú so znižovaním úrokových sadzieb zo strany centrálnej banky.

Napriek rastu medziročnej inflácie na 7,7 % je vývoj v súlade s aktualizovaným Menovým programom na tento rok. Uvádza sa to vo vyhlásení predstaviteľov Národnej banky Slovenska pre agentúru Reuters.

„Májový rast cien mierne prevýšil naše očakávania,“ uviedol pre agentúru SITA analytik Tatra banky Róbert Prega. Pri cenách ovocia a zeleniny sa podľa neho zatiaľ nedostavili priaznivé sezónne efekty. Ceny potravín okrem stále čiastočne pretrvajúcich vplyvov minuloročnej slabšej úrody nepriaznivo ovplyvňuje aj februárové zvýšenie regulovaných cien. „Medzimesačný rast cien potravín a nealkoholických nápojov dosiahol už tretí mesiac vyšší rast ako v rovnakom období minulého roka a na medziročnej báze dosiahol najvyššiu úroveň od mája 2000,“ uviedol R. Prega.

Na medzimesačnej zmene sa výraznou mierou podieľali aj ceny pohonných hmôt. Ako povedal ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor, napriek všeobecným pozitívnym očakávaniam na začiatku roka sa cena ropy na svetových trhoch ani kurz eura voči doláru nevyvíjajú priaznivo z hľadiska inflácie. To sa v máji odrazilo na zdražení pohonných hmôt o 6,5 %. „Jún pravdepodobne neprinesie významnú zmenu, avšak do konca leta môže medziročná miera inflácie mierne poklesnúť na približne 7,5 %,“ uviedol Ľ. Ódor. Táto úroveň by sa podľa neho mala s menšími výkyvmi udržať až do konca tohto roka.

Trend postupného spomaľovania medzimesačného rastu spotrebiteľských cien by mal v júni pokračovať, uviedol analytik VÚB Daniel Kordík. Protiinflačne bude podľa neho aj naďalej pôsobiť nižší spotrebiteľský dopyt, ako aj vysoká konkurencia v maloobchode. „Očakávame pokles miery inflácie v júni mierne nad úroveň 7 %. Koncoročná miera inflácie by sa tak mala pohybovať v rozpätí 6,5 – 7,0 %,“ dodal D. Kordík.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS