ČLÁNOK




Vývoj európskej meny v roku 2001
2. januára 2002

Euro začalo nový rok 2001 úspešne, pričom voči jenu vyskočilo na 10-mesačný rekord a voči doláru na najvyššiu úroveň za 5 mesiacov pri 0,9570 USD/EUR. Európsku menu povzbudili pretrvávajúce obavy z prudkého spomaľovania ekonomického rastu v USA a Japonsku a vyhláseniami guvernéra francúzskej centrálnej banky Jean-Claude Tricheta, že v roku 2001 by mali krajiny eurozóny zaznamenať ekonomický rast okolo 3 % bez inflačných tlakov. Nový minister financií USA Paul O’Neill vyhlásil, že je naklonený silnému doláru, pod vplyvom čoho euro padlo voči doláru na dvojtýždňové minimá pod 0,93 USD/EUR. Na konci mesiaca pokleslo euro voči posilňujúcemu doláru na jednomesačné minimá pod úrovňou 0,92 USD/EUR, pretože trhy prehodnotili svoje počiatočné presvedčenie, že ekonomický rast v eurozóne bude rýchlejší ako v USA.

Vo februári pomohli európskej mene priaznivé odhady európskych oficiálnych predstaviteľov na adresu ekonomiky eurozóny, pričom euro sa voči doláru dostalo na 0,9309 USD/EUR. Predstavitelia krajín G7 na februárovom zasadnutí vyjadrili očakávanie, že ekonomika eurozóny si bude počínať úspešnejšie ako ekonomika Japonska a USA, takže euro mierne rástlo. Ku koncu februára však prišlo o prírastky v dôsledku finančnej krízy v Turecku a relatívne malá geografická vzdialenosť medzi Tureckom a Európou. V marci euro oslabilo voči doláru pod 0,89 USD/EUR po prvý raz v roku 2001 a na konci mesiaca sa nachádzalo na úrovni 0,8770 USD/EUR

Obavy, že ECB nerobí dostatok opatrení na povzbudenie európskej ekonomiky, keďže ponechala úrokové sadzby nezmenené, ovplyvnili vývoj eura aj v apríli. Na konci apríla zasiahla euro správa, že americká ekonomika expandovala v prvom štvrťroku dvojnásobným tempom v porovnaní s posledným štvrťrokom predchádzajúceho roku. Vo štvrtok 10. mája však ECB nečakane znížila európske úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu, čo pomohlo vytlačiť euro na 0,8921 USD/EUR. Euro však vzápätí oslabilo, pretože na trhu zosilneli pochybnosti ohľadne motívov ECB pre šokujúce zníženie sadzieb. Euro sa v priebehu mesiaca prepadlo až na 0,8730 USD/EUR a ku konci mesiaca až na šesťmesačné minimum 0,8465 USD/EUR.

Na začiatku júna euro posilnilo na úrovne pri 0,85 USD/EUR, pretože predstavitelia Japonska označili májový pád eura na minimá za neprimeraný a že spoločné intervencie na devízových trhoch sú vždy možné. V ďalších dňoch euro kolísalo podľa toho, či na trhu vládli nádeje alebo pochybnosti ohľadne spoločnej intervencie na podporu európskej meny. V treťom júlovom týždni vyskočilo euro na úrovne pri 0,8730 EUR/USD po vyhláseniach amerického prezidenta George W. Busha a predsedu Federal Reserve Alana Greenspana, že silný dolár ohrozuje americký export ekonomika USA čelí množstvu prekážok. Napriek určitému kolísaniu sa udržalo euro do konca mesiaca pri 0,87 USD/EUR.

Pesimizmus ohľadom perspektív ekonomického rastu v USA zatienil nepriaznivé hospodárske údaje v eurozóne, čo pomohlo euru na začiatku augusta vzrásť voči doláru na 2,5-mesačné maximá nad 0,8830 USD/EUR. Americká centrálna banka Fed v Béžovej knihe v auguste uviedla, že stav ekonomiky USA sa nezlepšuje a oživenie je zatiaľ vzdialené. Po tom ako Medzinárodný menový fond (MMF) varoval o zraniteľnosti americkej meny, padol dolár voči euru na nové päťmesačné minimá pri 0,91 USD/EUR.

V utorok 11. septembra narazili dve lietadlá do výškových budov Svetového obchodného centra v New Yorku. Ďalšie unesené lietadlo narazilo aj do budovy Pentagónu vo Washingtone. Dolár a ceny akcií prudko prepadli. Po zverejnení správy o katastrofe dolár prudko oslabil voči euru o 2 % na 0,9015 USD/EUR. Neskôr sa dolár zotavil, pričom mu pomohli vyhlásenia centrálnych bánk, že sú pripravené konať s cieľom obmedziť nestabilitu na trhu. Správy, že afganské hnutie Taliban pohrozilo odvetou v prípade akéhokoľvek útoku USA na ich krajinu, znamenali, že trhy vstupujú do obdobia veľkej neistoty. Dolár oslabil voči euru až na nové šesťmesačné maximum 0,93 USD/EUR. Zasiahli ho obavy z vojenskej odvety USA. V tomto čase neistoty si najúspešnejšie počínal švajčiarsky frank. Na konci septembra sa euro obchodovalo voči doláru pri 0,9140 USD/EUR.

Zníženie úrokových sadzieb v USA o 50 bázických bodov na začiatku októbra ešte väčšmi odlíšilo úroveň úrokových sadzieb v eurozóne a USA, a zatraktívnilo tak európske aktíva. Euro posilnilo voči doláru na najvyššiu hodnotu týždňa 0,9205 USD/EUR. Dolár sa neskôr stabilizoval voči euru vďaka optimizmu, že škody na ekonomike USA, vyplývajúce z teroristických útokov, nebudú natoľko výrazné, ako sa pôvodne očakávalo. Neskôr vznikla na trhu značná nervozita kvôli obavám ohľadne odvety USA za teroristické útoky. V dôsledku útokov na Afganistan presunuli investori svoj kapitál do bezpečnejších aktív, akým je švajčiarsky frank. Euro sa voči doláru pohybovalo medzi 0,91 a 0,92 USD/EUR. K nervozite prispela neistota ohľadne trvania konfliktu a opatrné reakcie viacerých moslimských krajín a predovšetkým množiace sa prípady antraxu. V druhej polovici mesiaca začalo oslabovať aj euro a britská libra, pretože trhy si uvedomili, že USA nemajú v rámci konfliktu izolované postavenie. V druhej polovici mesiaca oslabilo euro voči doláru na najnižšiu úroveň od 11. septembra až pod hranicu 0,90 USD/EUR.

Na začiatku novembra bol dolár pod tlakom kvôli problémom americkej ekonomiky, o ktorých svedčili nepriaznivé makroekonomické údaje. Euro sa pohybovalo pri 0,89 – 0,90 USD/EUR. V polovici mesiaca padol dolár voči euru na 0,90 USD/EUR po správe o zrútení lietadla v newyorskej časti Queens. Neskôr však dolár dosiahol voči euru trojmesačné maximá pri 0,8780 USD/EUR, pretože bojovníci afganskej opozičnej Severnej aliancie, ktorú podporujú USA, sa priblížili k bašte Talibanu Kandaháru po tom, ako dobyli hlavné mesto Kábul. Dolár rástol aj po tom, ako počiatočné vyšetrovanie naznačilo, že pád lietadla v Queens bol nehodou a nie pokračovaním teroristických útokov. Na konci mesiaca začalo euro posilňovať na dvojtýždňové maximá pri 0,89 USD/EUR pod vplyvom dôkazov, že ekonomika eurozóny si počína o niečo lepšie ako americké hospodárstvo.

V decembri podporila dolár rastúca dôvera na trhu, že ekonomiku USA očakáva skoré oživenie. Euro kolísalo voči doláru medzi 0,88 a 0,89 USD/EUR. V polovici decembra posilnilo euro na nové šesťtýždňové maximá pri 0,9078 USD/EUR vďaka priaznivým údajom, ktoré povzbudil nádeje v skoré oživenie ekonomiky eurozóny. Kríza v Argentíne, kde najväčšie občianske nepokoje za posledných desať rokov prinútili vládu k rezignácii, mala na hlavné svetové meny iba obmedzený vplyv. Štedrý deň nepriniesol pre euro nič pozitívne, pričom európska mena oslabila voči doláru na štvortýždňové minimá pri na 0,8795 USD/EUR, pretože medzi investormi vládli obavy týkajúce sa zavedenia euromincí a bankoviek. V posledný deň roku 2001 bolo obchodovanie na svetových devízových trhoch pokojné, pričom k opatrnej nálade prispelo aj prehlbovanie politickej krízy v Argentíne. Zavedenie eurobankoviek a mincí do obehu plánované na 1. január 2002 tiež podporilo opatrnosť dílerov, pozitívne komentáre predstaviteľov z eurozóny však udržalo európsku menu na vyššej úrovni okolo 0,8850 USD/EUR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 10. 2024

USD 1,082 0,003
CZK 25,252 0,016
GBP 0,833 0,000
HUF 400,030 1,570
CAD 1,496 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS