ČLÁNOK




Vysoký deficit zahraničného obchodu prekvapil analytikov
1. júla 2002

Pre bankových analytikov boli májové výsledky zahraničného obchodu (ZO) nepríjemným prekvapením. Po náznakoch zlepšenia z predchádzajúcich mesiacov sa deficit zahraničného obchodu totiž opäť zhoršil a za posledných 12 mesiacov dosiahol nový rekord. Koncom mája sa vyšplhal až na 11,3 mld. Sk, pričom priemerné očakávania analytikov na májový deficit boli 6,3 mld. Sk. Májový výsledok zahraničného obchodu je tak najvyšším májovým deficitom v histórii SR, keď podľa analytika Unibanky Viliama Pätoprstého svojím objemom zodpovedá skôr hodnotám typickým pre koniec roka.

Podľa ekonóma Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovíta Ódora, slabé výsledky vykázal predovšetkým export, ktorý v medziročnom porovnaní utrpel značný pád. „Nedarilo sa najmä vývozu dopravných prostriedkov, ktorý výrazne zaostal za hodnotou z mája minulého roka a nedosiahol dokonca ani úroveň z piateho mesiaca roku 2000,“ povedal. Po štyroch mesiacoch postupného zvyšovania vývozu dopravných zariadení, sa v máji podľa analytika Slavie Capital Pavla Ondrisku export dopravných zariadení opäť prepadol medziročne o 7,655 mld. Sk.

Ako povedal Pätoprstý slovenský export napriek očakávaniam ešte stále nie je na želateľnej úrovni a zároveň ani nevykazuje jednoznačné známky zlepšovania. Ódor napriek pesimistickým májovým číslam tvrdí, že existuje priestor na ich mierne zlepšenie v druhom polroku, predovšetkým v oblasti exportu. „Očakávame totiž ukončenie reštrukturalizácie v niektorých odvetviach, ktoré produkujú tovary hlavne na export,“ skonštatoval. Dovoz do SR bol o čosi vyšší ako pred rokom, pričom však všetky údaje sú v bežných cenách, a to sťažuje podľa Ódora analýzu fundamentálnych faktorov.

Historické porovnanie vývoja zahraničného obchodu podľa dílera Ľudovej banky Mária Blaščáka tak naznačuje možné opakovanie vývoja z roku 1999. Vtedy dosiahol deficit zahraničného obchodu rekordnú úroveň v máji a po stabilizačných opatreniach vlády došlo k utlmeniu domáceho dopytu ako aj k postupnému znižovaniu deficitu. Centrálna banka si podľa Pätoprstého uvedomuje negatívny dopad rastu sadzieb na hospodárenie štátu a aj na exportnú výkonnosť podnikov, a preto už podľa neho do volieb úrokové sadzby zvyšovať nebude. Napriek májovému značnému výkyvu Pätoprstý v najbližších mesiacoch predpokladá spätnú korekciu v úrovni deficitu zahraničného obchodu.

Ondriska očakáva, že nedávne znehodnotenie koruny voči euru a medziročné zhodnotenie voči doláru by mohlo zmierniť deficit. „Silnejšie euro totiž zvýši inkasá z exportu, kým slabší dolár zníži nominálnu hodnotu dovozu nerastných surovín,“ povedal. Pretrvávajúci problém deficitu zahraničného obchodu však Ondriska vidí v slabej konkurencieschopnosti domácich výrobcov, čo je odrazom aj nízkych investícií „na zelenej lúke“. Ondriska tak predpokladá, že počas roka bude deficit atakovať hranicu 100 mld. Sk, avšak zostane pod 10 % HDP.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS