ČLÁNOK
Vysoké dlhy podnikov brzdia prílev zahraničného kapitálu
22. júna 2001

Zahraniční podnikatelia považujú za jednu z najväčších prekážok investovania do slovenských podnikateľských subjektov ich vysoké zadlženie. Riadenie v slovenských podnikoch je na dostatočnej úrovni, ale mnohé slovenské podniky majú vyššie dlhy ako je ich samotná hodnota. Podľa potenciálnych zahraničných investorov, ktorí sa zúčastnili konferencie Investment 2001 v Bratislave, ak by vláda riešila tento problém štátnou garanciou, bola by miera zahraničných investícií na Slovensku vyššia. „Riešenie tohto problému pomocou štátnych garancií je problematické, lebo ich objem je limitovaný,“ reagoval premiér Mikuláš Dzurinda.

Premiér vo svojom prejave vyzdvihol minuloročný prílev zahraničných investícií, informoval o pozitívnej štruktúre rastu hrubého domáceho produktu a o úspešnom priebehu reštrukturalizácie ekonomiky prostredníctvom privatizačných procesov. Dzurinda pozitívne hodnotil skutočnosť, že do konca roka by sa mala ukončiť aj privatizácia celého finančného sektora. Potenciálni zahraniční investori sa zaujímali predovšetkým o privatizačné plány slovenskej vlády v oblasti infraštruktúry, konkrétne železníc.

Cieľom dvojdňovej konferencie, ktorá sa začala vo štvrtok, je informovať zahraničných podnikateľov o možnostiach investovania na Slovensku. Zároveň by mala poskytnúť informácie o predpokladanom vývoji rozhodujúcich makroekonomických ukazovateľov v roku 2001 ako východiska pre rozhodovania v otázke investovania u nás. Vystúpenia sa budú týkať aj podpory investovania, daňovej, colnej a menovej politiky na Slovenku. V piatok by mali na konferencii vystúpiť okrem iných guvernér centrálnej banky Marián Jusko a prezident prezídia Fondu národného majetku Jozef Kojda.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS