ČLÁNOK




Výsledky zahraničného obchodu kopírovali očakávania
27. októbra 2000

Výsledky zahraničného obchodu SR za september podľa ekonomických analytikov naďalej potvrdzujú priaznivý trend, ktorý krajina zaznamenáva od začiatku tohto roka. Podľa ich vyjadrení nepriniesli zverejnené údaje žiadne výraznejšie prekvapenia a viac-menej kopírovali pozitívne očakávania. Analytici sa tiež zhodli, že celoročná úroveň zahraničnoobchodného deficitu SR by sa mala udržať v predpokladanom rozpätí 30 až 35 mld. Sk.

Na septembrovom 1,4-miliardovom deficite zahraničného obchodu sa podľa analytikov v najväčšej miere opätovne podieľali vysoké dovozné ceny ropy v dôsledku silného dolára. Podľa Pavla Ondrisku zo Slávia Capital dosiahol deficit v tejto skupine za prvých deväť mesiacov až 45 mld. Sk, čo znamená medziročný nárast o 18 mld. Sk. Deficit v tejto položke tak dosiahol takmer trojnásobok celkového obchodného deficitu za tri štvrťroky. Na druhej strane ho však kompenzoval takmer 38-miliardový prebytok pri obchode s vozidlami a dopravnými zariadeniami. Po augustovom útlme v dôsledku dvojtýždňovej celozávodnej dovolenky bratislavského Volkswagenu vzrástol v septembri vývoz v tejto kategórii o viac ako 2 mld. Sk oproti doterajšiemu mesačnému priemeru.

Slovensko dosiahlo v septembri zároveň rekordnú nominálnu hodnotu exportu aj importu vo svojej doterajšej histórii. Podľa Ľudovíta Ódora z ČSOB to na jednej strane spôsobila sezónnosť a na druhej strane oslabenie koruny voči euru aj voči doláru. „Ako sa dalo predpokladať, rast exportu sa po augustovom „výpadku“ opäť vrátil k úrovni 30 %,“ uviedol analytik. Podľa P. Ondrisku by mohlo byť kumulatívne tempo rastu dovozu, ktoré sa už 5 mesiacov po sebe zvyšuje, ako aj udržiavanie tempa rastu exportu na hranici 30 % ďalším náznakom oživovania hospodárskej aktivity podnikateľskej sféry ale aj spotreby. Za priaznivé považuje Ondriska zvýšenie vývozu do krajín CEFTA o viac ako 31 % pri aktívnej bilancii so všetkými krajinami združenými v tomto zoskupení.

Podľa Róberta Pregu, makroanalytika Tatra banky, sa dá podobný vývoj obchodnej bilancie predpokladať aj v októbri. „V posledných dvoch mesiacoch sa dá očakávať sezónne zvýšenie vianočne orientovaných

dovozov a tým aj zhoršenie mesačného salda obchodnej bilancie,“ uviedol R. Prega. Pozitívny vývoj obchodnej bilancie a vo väčšej miere tiež deficitu bežného účtu spolu s rekordným prílevom zahraničných investícii v tomto a hlavne v budúcom roku by sa mali podľa neho v období po referende pozitívne prejaviť aj na kurze koruny voči

referenčnému euru.

Podľa Štatistického úradu dosiahol septembrový deficit zahraničného obchodu 1,4 mld. Sk, keď v auguste schodok predstavoval v tomto roku rekordných 4,5 mld. Sk. Hodnota vývozu dosiahla 48,9 mld. Sk a dovozu 50,3 mld. Sk. Dynamika exportu s medziročným rastom 32,1 % stále predstihuje rast importu, ktorý predstavuje 26,9 %. Kumulatívne od začiatku roka dosiahol deficit 17 mld. Sk v porovnaní s 32,6 mld. Sk v rovnakom období minulého roka. Vo vzťahu k HDP sa kumulatívny deficit od začiatku roka pohybuje približne na úrovni 2,6 % oproti 5,6 % z konca minulého roka a 11 % v roku 1998.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 12. 2024

USD 1,053 0,004
CZK 25,098 0,005
GBP 0,826 0,002
HUF 411,150 0,100
CAD 1,491 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS