ČLÁNOK




Výsledky Sankt-Petersburského ekonomického fóra
11. júna 2008

Výsledky Sankt-Petersburského ekonomického fóra
 
Ruská vláda je presvedčená, že toto podujatie sa postupne stane priestorom pre posúdenie globálnych ekonomických problémov
 
 
V Sankt Petersburgu, alebo v severných ruských Benátkach,  bolo v poradí XII. Medzinárodné ekonomické fórum, o ktorom sa niekedy hovorí akooruskomDavose. Ruská vláda dotovala podujatie sumou 716 miliónov rubľov. Ruská vláda je presvedčená, že toto podujatie sa postupne stane priestorom pre posúdenie globálnych ekonomických problémov.
Davosom  sa síce Sankt Petersburg ešte nestal, ale dynamika rozvoja, alebo čísla hovoria za všetko. Pred dvoma rokmi bolo na podujatí päť tisíc účastníkov a uzavreli sa dohody v objeme 1 mld. USD. V minulom roku pricestovalo do Sankt Petersburgu deväť tisícok návštevníkov fóra zo 65 krajín. Bolo na ňom 54 oficiálnych zahraničných delegácií, 9 prezidentov a uzavreli sa na ňom dohody v hodnote 13, 5 mld. USD. Prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev sa stretol s predstaviteľmi 114 najväčších korporácií na svete.
 
Na tohtoročnom fóre bolo viac ako desať tisíc návštevníkov, dvanásť hláv štátov, takmer osem desiatok predstaviteľov vlád, deväť stoviek zástupcov ruských podnikov a šesť stoviek zástupcov zahraničných podnikov. Na tohtoročnom fóre sa zúčastnilo 800 novinárov.
V rámci fóra sa podpísalo sedemnásť dohôd v hodnote 14,6 mld. USD. Medzi nimi bola napríklad dohoda o výstavbe železnice, ktorá napojí republiku Tyva na zvyšok sveta. Hodnota kontraktu je 5,57 mld. USD. Firma Severstal avto (Sollers) spolu s talianskou automobilkou Fiat vytvorí spoločný podnik v hodnote 120 mil. USD.
 
Kľúčové témy
 
Základnými témami, ako sa predpokladalo, boli globálne témy spojené s potravinami, ekonomika zmeny klímy, globálne finančné riziká, ekonomika zmien podnebia a úloha medzinárodných finančných inštitúcií. D. Medvedev kritizoval politiku „ekonomického egoizmu“. Všetci sa dovtípili, že asi hovorí o USA.
„Nesúlad formálnej úlohy USA v svetovom ekonomickom systéme s ich reálnymi možnosťami bol jedným z ústredných príčin súčasnej krízy, „ povedal ruský prezident.
„Akokoľvek by nebol veľký americký trh a akokoľvek by nebol spoľahlivý americký finančný systém – nie sú schopné nahradiť globálne tovarové a finančné trhy, „povedal D. Medvedev. Ihneď navrhol v tomto roku usporiadať medzinárodnú konferenciu, na ktorej by sa zúčastnili finančné korporácie, analytici, vedci a spoločne by hľadali cesty riešenia problémov. Na fóre sa vyjadril názor, že Rusko, ktoré má k dispozícii 9 % svetových pasienkov, 20 % svetových zásob pitnej vody a vyrábajúce 9 % minerálnych hnojív sa v najbližšom čase stane exportérom nielen energetických surovín, ale aj potravín.
Predseda parlamentu Boris Gryzlov zašiel ešte ďalej a navrhol, že Rusko môže exportovať pitnú vodu cez špeciálne vodovody, ktoré sa môžu stať súčasťou špeciálne vytvorenej „Vodnej burzy“.
 
Senzácie fóra
 
Skutočnou senzáciou z hľadiska fóra bola jachta Romana Abramoviča a prejav prvého podpredsedu ruskej vlády Igora Šuvalova. Jeden aj druhý fakt skutočne vyvolali rozruch. Asi dve desiatky ruských účastníkov fóra prišli do Sankt Petersburgu na vlastných jachtách. Vyhradili pre nich špeciálne mólo. Avšak do neho sa nezmestila 115 metrová jachta Romana Abramoviča s menom Pelorus. Stála 129 mil. USD. Namiesto móla jej ponúkli miesto v strede mesta. Jachta má 22 izieb, bazény, multimediálnu kinosálu, systém raketovej kontroly, miniatúrnu ponorku a dve pristávacie plochy pre vrtuľníky. Obsluhuje ju štyridsať členná posádka.
Ak sa vyplatilo si pozrieť jachtu Romana Abramoviča, prejav Igora Šuvalova, stál za vypočutie. Médiá ho označili za hrdinu fóra. Oznámil, že štát zmenší počet svojich zástupcov v štátom kontrolovaných firmách. Nahradí ich nezávislými riaditeľmi.
Vláda zavedie taký princípy corporate governance v štátnych korporáciách, aby konali úplne otvorene. Okrem toho prezident povedal, že zníži počet neprivatizovateľných firiem a štát bude podporovať štúdium ruských študentov v popredných univerzitách kdekoľvek vo svete.
Jeho prejav sa zapáčil aj preto, lebo Rusi už neradi osem rokov počúvajú o svojich nedostatkoch. Mimochodom, Vladimír Putin v Sank Peterbugu nebol.

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS