ČLÁNOK




Výsledky ekonomiky USA prekonali očakávania
1. februára 1999

Spolu s rekordne nízkou infláciou a klesajúcou nezamestnanosťou je tak americká ekonomika najprosperujúcejšou zo všetkých významných svetových trhov. „Ekonomika USA je svetovým zázrakom,“ charakterizoval vývoj jeden z analytikov z Wall Street pre sobotňajšie vydanie denníka Washington Post.

Vďaka úspešnému záveru roka tak HDP USA stúplo v minulom roku na celoročnej báze o 3,9 %. To predstavuje už tretí za sebou nasledujúci ročný nárast výkonu americkej ekonomiky o takmer 4 percentuálne body. Spokojnosť s týmto priaznivým vývojom vyjadril aj prezident Clinton, podľa ktorého sa aj jeho ekonomickí poradcovia „opäť raz ukázali ako pesimistickí“. Zástupca šéfa rezortu obchodu Robert Shapiro dokonca uviedol, že USA v súčasnosti zažívajú „najlepšie ekonomické časy“, na aké si môže spomenúť.

Analytici pôvodne očakávali horšie výsledky hlavne kvôli ekonomickej kríze, ktorá postihla Áziu vrátané Japonska, Ruska a v poslednom období i Brazíliu. Podľa ich hodnotenia však v konečnom dôsledku mohol negatívny vývoj na ostatných trhoch dokonca americkej ekonomike pomôcť. Finančný rozvrat v Ázii totiž spôsobil zníženie dlhodobých úrokových mier a cien komodít, čo pozitívne pôsobilo na zvýšenie podnikateľských aktivít a spotreby.

Aj napriek tomuto vysokému rastu HDP inflácia zostava na rekordne nízkej úrovni. Ku koncu minulého roka jej hodnota predstavovala iba 1 %, čo je najnižšia hodnota za posledných 40 rokov. „Ekonomika si udržiava svoj silný rast a inflačné tlaky sa znižujú. V tomto momente sa zdá, že neexistuje nič, čo by mohlo tento vývoj ohroziť,“ povedal pre New York Times hlavný ekonóm Bankers Trust Corp. John Williams. Podľa tohto denníka nepriaznivý vývoj na ázijskom trhu neohrozil predaj výrazných amerických producentov. Podľa hlavného ekonóma Národnej federácie pre nezávislé podnikanie Williama Dunkelberga „neexistuje zatiaľ nič, čo by mohlo spôsobiť recesiu v roku 1999“.

Zaznamenaný rast 5,6 % v poslednom kvartáli minulého roka bol podporený predovšetkým spotrebiteľskými výdavkami, ktoré v tomto období stúpli o výrazných 4,4 % (celkovo za rok 1998 stúpli o 4,8 %). Mimoriadne výrazný bol pritom vzostup predaja aut a výdavkov na výstavbu nehnuteľností, ktoré vzrástli na ročnej baze až o 21 %.

Podľa analytikov k rastu spotrebiteľských výdavkov prispeli predovšetkým tri rozhodujúce momenty v minulom roku: pokles inflácie v porovnaní s rokom 1997 o 1 %, až 25-percentny nárast hodnoty akcii na burze a tiež ochota americkej centrálnej banky Federal Reserve znížiť úrokové sadzby ako odpoveď na finančné problémy ázijských trhov.

Investori zareagovali na publikovane údaje v piatok pozitívne. Index Dow Jones industrial average stúpol o takmer 78 bodov na 9358,83 bodu a index Standard % Poor’s 500 dokonca vyskočil na svoje rekordne maximum 1279,64 bodu (rast 14.27 bodu). Hodnota dolára voči euro vďaka pozitívnym správam v piatok stúpla, keď kurz 1,1345 USD za EUR znamená pre európsku menu rekordne minimum.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS