ČLÁNOK
Vyšiel oznam o privatizácii ST
26. novembra 1999

MDPT SR v inzeráte vyzýva záujemcov, aby sa zaregistrovali v predkvalifikácii na účasť v ďalších stupňoch tendra. Konanie je otvorené pre záujemcov, ktorí môžu preukázať, že prevádzkujú, alebo sú členom skupiny spoločností pod spoločnou kontrolou, ktorá prevádzkuje pevné telekomunikačné siete s viac ako dvoma miliónmi prípojok a za rok 1998 dosiahli zisk prevyšujúci 400 USD na jednu prípojku.

Viac informácií o predkvalifikačnom postupe a navrhovanom procese predaja má podľa oznamu poskytnúť londýnska pobočka Deutsche Bank, ktorá je vedúcim členom poradenského konzorcia pri privatizácii ST. Informácie o samotných Slovenských telekomunikáciách sú podľa inzerátu prístupné predkvalifikovaným záujemcom po podpise dohody o utajení a pri vyhovení ďalším – bližšie nešpecifikovaným – požiadavkám.

Podľa pôvodného zámeru ministerstva mal byť oznam o zámere privatizovať 51 % akcií ST zverejnený už 15. novembra. Minister Jozef Macejko však rozhodol, že v súlade s novelizovaným zákonom o veľkej privatizácii sa k zámeru musí najprv vyjadriť parlament. Výbor Národnej rady (NR) SR pre financie, rozpočet a menu ako aj Výbor NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie v utorok vládny návrh podporili. Plénum sa síce ešte týmto bodom programu nezaoberalo, podľa hovorcu MDPT SR Pavla Prikryla je však súhlas výborov postačujúci.

Návrh zámeru a postupu privatizácie Slovenských telekomunikácií predpokladá vstup zahraničného strategického partnera tak, aby získal v telekomunikáciách podiel 51 %. Ministerstvo dopravy si plánuje ponechať podiel 34 %, zvyšok akcií bude mať vo vlastníctve Fond národného majetku SR. Ten ich pravdepodobne použije na úhradu záväzkov z vydaných dlhopisov. Proces privatizácie by mal byť ukončený do konca prvého štvrťroka 2000.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 5. 2022

USD 1,058 0,005
CZK 24,670 0,030
GBP 0,848 0,001
HUF 382,930 2,900
CAD 1,353 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS