ČLÁNOK
Výrobcovia rokujú o kompromisnom návrhu na zníženie celkovej produkcie ocele
19. decembra 2001

Poprední svetoví producenti ocele prisľúbili, že znížia objem výroby na globálnom trhu.

Na tlačovej konferencii v Paríži obchodný komisár Európskej únie Pascal Lamy včera zdôraznil, že EK je pripravená redukovať výrobu, čo súvisí s predchádzajúcimi správami o podobných úmysloch výrobcov ocele v Japonsku a v Spojených štátoch.

Predbežne sa hovorí o celkovom znížení na úrovni 66 miliónov ton v priebehu roka, avšak tento krok je akoby v „tieni“ amerických hrozieb, ktoré sa týkajú obmedzenia importu, respektíve zvýšenia dovozného cla do USA.

Komisia pre medzinárodný obchod – ITC má počas dnešného dňa doporučiť prezidentovi Bushovi, aby rozhodol o zvýšení dovozných ciel na niektoré druhy ocele až o 40%.

Bush sa musí rozhodnúť o doporučeniach ITC do 75 dní, avšak prípadnú americkú akciu už včera označil Pascal Lamy ako „úplne neodôvodnenú a očividnú výzvu na protekcionizmus“.

Aj z tohto dôvodu Lamy zdôraznil, že ponuka EK znížiť výrobu o 13 miliónov ton surovej ocele a 16 miliónov ton finálnych produktov je výrazne závislá od celkového procesu rokovaní, no najmä od pozície, ktorú budú zastávať Spojené štáty.

Pôvodné informácie vychádzali z toho, že Japonsko je pripravené znížiť výrobu o 28 miliónov ton a USA o 13 – 17 miliónov ton. Zatiaľ sa hovorí o tom, že celková atmosféra na parížskom rokovaní je pozitívna a prevláda názor o potrebe v globálnom rozsahu znížiť produkciu ocele o 66 miliónov ton.

V tejto chvíli je iba veľmi ťažké povedať, či takáto redukcia bude dostatočná a či bude mať efektívny vplyv na tvorbu cien v celom sektore, zdôraznil námestník amerického ministra obchodu Grant Aldonas v rozhovore pre BBC.

Niektorí kritici protekcionistickej pozície USA tvrdia, že americkí výrobcovia ocele robia veľmi málo pre väčšiu konkurencieschopnosť oceliarskeho priemyslu.

Americkí producenti však oponujú tým, že musia súperiť s oceliarskymi firmami, ktoré sú v zahraničí silne dotované. Američania tiež argumentujú, že za ostatných 20 rokov sa v USA znížila produkcia ocele o 50 miliónov ton a zamestnanosť v sektore sa za to isté obdobie zredukovala o 64%. Od roku 1998 zbankrotovalo 26 oceliarskych spoločností, tvrdia americké štatistiky.

Medzinárodný inštitút pre železnú rudu a oceľ – IISI vo svojom aktuálnom prehľade uvádza, že Spojené štáty sa na celosvetovej produkcii surovej ocele podieľajú dvanástimi percentami.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS