ČLÁNOK
Výrobcovia liekov z EÚ sa obávajú rozšírenia o krajiny strednej a východnej Európy
27. júna 2002

Európsky farmaceutický priemysel vyzval na prijatie špeciálnych ochranných opatrení na obranu pred dovozom lacných liečiv z krajín východnej a strednej Európy (SVE) po rozšírení Európskej únie (EÚ) o kandidátske krajiny. Spoločnosti podotýkajú, že tzv. paralelný alebo šedý obchod, v ktorom krajiny s nízkymi cenami ako Španielsko alebo Portugalsko vyvážajú lieky a ďalšie produkty na drahšie trhy, ich už teraz oberá o 1 mld. USD v ušlých ziskoch.

V súčasnosti krajiny EÚ majú zaručený voľný pohyb tovaru, avšak prijatím nových členov z krajín VSE v roku 2004 sa pozícia drahších producentov môže výrazne oslabiť. Ceny značkových liekov sú na východoeurópskych trhoch o 30 až 40 % nižšie ako na západe. Farmaceutické spoločnosti tvrdia, že s takýmito cenovými rozdielmi nemôžu nič spraviť nakoľko ceny liekov sú kontrolované vládami jednotlivých krajín.

Frank Morich zo spoločnosti Bayer AG, ktorý vedie tím firiem v tejto záležitosti, uviedol, že zaplavením západoeurópskeho trhu lacnými liekmi firmy stratia svoju konkurencieschopnosť, ktorú už teraz oslabujú americké farmaceutické koncerny. Podľa Moricha je potrebné uzavrieť s kandidátskymi krajinami dohodu na prechodné obdobie, ktorá by zabránila rastu paralelného obchodu.

Čas však bojuje proti snahe západných firiem. Dánsko, ktoré preberá budúci týždeň predsedníctvo EÚ po Španielsku, jednoznačne deklarovalo snahu uzavrieť prístupové rokovania s kandidátskymi krajinami. Pre farmaceutické spoločnosti tak ostáva len málo času na podanie dodatkov a úprav k zmluvám, ktoré sú pripravené k podpísaniu. Doteraz sa ich požiadavky o pridelenie špeciálnej výnimky stretli len s obmedzeným úspechom. Bruselská administratíva súhlasila, že lieky bez patentovej ochrany vo východnej Európe by nemali byť exportované na západoeurópske trhy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS