ČLÁNOK
Výpadok bankomatov a terminálov spôsobila porucha techniky
3. septembra 2002

Približne päťhodinový nedeľný výpadok autorizačného servera Autorizačného centra Slovenska (ACS), ktorý v SR prerušil prevádzku zhruba 7 tis. platobných terminálov a viac ako 700 bankomatov, nebol spôsobený prepálením poistky, ako bolo medializované. Podľa riaditeľa pre stratégiu ACS Marcela Peška výpadok zapríčinilo zlyhanie elektronického napájacieho okruhu, ktorý chráni servery ACS pred skratom. Ako Peško uviedol pre agentúru SITA, ACS počas výpadku zaznamenal niekoľko problematických situácií, napr. s klientmi, ktorí svoje platobné karty nemohli použiť na benzínových pumpách.

ACS mesačne zrealizuje približne 6 mil. transakcií, nedeľný výpadok podľa Peška spoločnosti nespôsobil výraznejšie škody. Ako dodal, spoločnosť sústavne zavádza nové technológie, aby podobným prípadom predišla a zvýšila bezpečnosť systému. Tá je v súčasnosti na úrovni viac ako 90 %. „Urobíme maximum, aby sa podobná situácia nezopakovala, nič však nie je stopercentné,“ uzavrel Peško.

Základom činnosti ACS je outsourcing autorizačných služieb, správa a riadenie platobných kariet a obchodné aktivity. Autorizáciu bezhotovostných platieb vykonáva v nepretržitej prevádzke. ACS je aj personalizačným centrom pre platobné a identifikačné karty na Slovensku. Väčšinovým, 60-percentným akcionárom autorizačného centra, je spoločnosť Telenor.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS