ČLÁNOK
Výnosy z privatizácie prioritne na dôchodkovú reformu
18. júna 2001

Ústavný zákon o použití výnosov z privatizácie, ktorý predložil poslanec Ján Langoš a ktorý Národná rada (NR) SR prerokovala v piatok, má zabezpečiť, aby sa výnosy z privatizácie štátneho majetku použili len na reformu dôchodkového systému a splatenie dlhopisov Fondu národného majetku (FNM). O rozsahu použitia výnosov na dôchodkovú reformy by mala pritom rozhodnúť vláda. O osude tohto ústavného zákona rozhodnú poslanci v utorok.

Potrebu prijatia ústavného zákona o použití výnosov z privatizácie J. Langoš zdôvodňuje doterajšími skúsenosťami od roku 1993. Vlády podľa neho neboli dostatočnou zárukou, aby sa výnosy použili pre národohospodársky rozvoj a nie je záruka ani na to, že budúce vlády tieto prostriedky využijú inak ako doteraz, teda „na plátanie dier v štátnom rozpočte alebo ako jednorazovú pomoc pre zadlžené štátne podniky.“ Z tohto dôvodu považuje za nutné uložiť vládam povinnosť použiť peniaze z predaja majetku štátu práve ústavným zákonom.

Langoš zdôrazňuje, že príjmy z privatizácie sú poslednou vnútornou možnosťou štátu na financovanie najdôležitejšej reformy, teda reformy penzijného systému. Súčasný stav dôchodkového zabezpečenia negatívne ovplyvňuje prudko sa zvyšujúci deficit systému sociálnej starostlivosti, nepriaznivý demografický vývoj a vysoké odvodové zaťaženie podnikov a podnikateľov. Účinná a rýchla penzijná reforma pritom podľa J. Langoša nielen zníži odvodové zaťaženie, ale vytvorí aj významný zdroj domácich investičných prostriedkov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 10. 2020

USD 1,175 0,004
CZK 26,918 0,315
GBP 0,907 0,005
HUF 359,890 5,640
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS