ČLÁNOK
Výmena GKO v roku 1998 bola nezákonná
17. februára 2003

Prezídium Najvyššieho arbitrážneho (odvolacieho) súdu Ruskej federácie rozhodlo, že výmena štátnych pokladničných poukážok Ruskej federácie, známe pod menom GKO (gossudarstvennyje kratkosročnyje obligacii) nebola v podstate v súlade so zákonom. Je však príliš neskoro.

Kvôli GKO skrachovala Priemyselná banka. Na jar 1998 nakúpila Slovenská sporiteľňa investovala do GKO cez sprostredkovateľov v Rusku. Tieto dlhové cenné papiere nemohli kupovať zahraniční investori, preto vkladali peniaze do ruských komerčných bánk a tie ich kupoval na svoj účet. O výnos sa rozdelili so zahraničnými investormi. Za investíciu Slovenskej sporiteľne ručila Priemyselná banka. Výnosy GKO vydaných v rubľoch (RUR) sa pohybovali v rovine 30 % p. a. Po tom ako Ruská vláda 14. augusta 1998 prestala splácať GKO. Namiesto nich ponúkla akcie Gazpromu a splátkový kalendár.

Ak by súd prijal rozhodnutie v roku 1999, ruský štátny by to stálo 37 mld. USD. Momentálne je však na svete veľmi málo majiteľov niekdajších cenných papierov a väčšina investorov sa nechce vracať späť k podstate ruskej finančnej krízy. Výmena GK sa uskutočnila na základe výnosu vlády z 12. decembra 1998. K 14. augustu 1998 boli medzi investormi GKO za 320 mld. RUR a na výmenu sa dostali pokladničné poukážky v hodnote 230 RUR (asi 37 mld. USD).

Minulý týždeň bolo zverejnené rozhodnutie Najvyššieho arbitrážneho (odvolacieho) súdu Ruskej federácie, ktoré sa týka troch majiteľov GKO. Najtvrdšími bojovníkmi v oblasti práv investorov proti Ministerstvu financií Ruskej federácie sa ukázali Teležnaja 17, Mego – Intermed a Invest – Consult. Všetci súhlasili s výmenou a tri razy prehrali súdne spory na rôznych úrovniach. Najvyšší arbitrážny (odvolací) súd Ruskej federácie pôvodné rozhodnutia súdov zrušil. Výmena štátnych pokladničných poukážok nie je možná, pretože protirečí článku 414 Občianskeho zákonníka Ruskej federácie, podľa ktorého nie je zmena záväzku možná jednostranným úkonom a je možná len so súhlasom oboch strán. Súdne spory sa vrátia na súdy, ktoré ich budú posudzovať z hľadiska rozhodnutia Najvyššieho arbitrážneho (odvolacieho) súdu Ruskej federácie.

Účastníci trhu ruského finančného trhu sú presvedčení, že investorom sa nepodarí späť získať peniaze. Problémy s návratom peňazí budú. Napríklad ruská spoločnosť Rusatommet dosiahla podobné rozhodnutie Najvyššieho arbitrážneho (odvolacieho) súdu Ruskej federácie už vo februári minulého roku. Predtým však predseda súdu šesť razy neprijal protest spoločnosti. Generálna prokuratúra Ruskej federácie sa bránila prijatiu protestu štyri razy. Odvolanie spoločnosti Rusatommet prijal Najvyššií arbitrážny (odvolací) súd Ruskej federácie až po žalobe na Európskom súde pre ľudské práva, ktorý o tom požiadal ruské orgány. Firma doposiaľ nedostala 100 000 USD, lebo Ministerstvo financií Ruskej federácie sa už tri razy postaralo o zablokovanie rozhodnutia súdu predbežným opatrením.

Celkove je známe, že nezákonná výmena GKO sa momentálne týka majiteľov cenných papierov s menovitou hodnotu 216 mld. RUR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS