ČLÁNOK
Výkonný výbor FNM schválil podmienky tendra na predaj SLKB
13. decembra 2001

Výkonný výbor Fondu národného majetku SR (FNM) schválil podmienky tendra na predaj akcií Slovenských lodeníc Komárno, a.s., Bratislava (SLKB). Agentúre SITA to potvrdil prezident FNM Jozef Kojda. V prípade, že vláda rozhodne o druhej alternatíve navrhovanej v materiáli o riešení situácie v SLKB, teda o ďalšom úvere so štátnou zárukou pre nové lodenice od Eximbanky, FNM je podľa Kojdu pripravený vyhlásiť tender ešte tento rok.

Materiál o situácii v SLKB a návrh riešenia situácie v podniku, ktorý kabinetu predkladajú minister výstavby a regionálneho rozvoja, minister hospodárstva a prezident FNM, predpokladá dve alternatívy. Prvou z nich je predaj podniku zahraničnému záujemcovi, ktorým je konzorcium spoločností Creditanstalt a HypoVereinsbank. Túto alternatívu odporúča vláde schváliť Porada ekonomických ministrov (PEM), pretože podľa záverov porady je ekonomicky výhodnejšia. Druhou alternatívou je odporúčanie pre Eximbanku poskytnúť firme úver so štátnou zárukou. Práve v tomto prípade by FNM vyhlásil tender na predaj akcií SLKB. Túto možnosť však PEM považuje za rizikovú, pretože jej schválenie by mohlo oddialiť vstup investora do SLKB. „Pozícia podniku by mohla byť ohrozená aj z hľadiska možného rizika podania návrhu na konkurz,“ povedal v pondelok k tejto alternatíve podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš. Konečný verdikt však ekonomickí ministri prenechali vláde, ktorá by mala okrem ekonomickej stránky zvážiť aj celkovú situáciu pri predaji SLKB z hľadiska možných sociálnych dopadov.

Proti priamemu predaju nových lodeníc predurčenému záujemcovi už viackrát protestovala akciová spoločnosť Penta Group, ktorá má záujem zúčastniť sa v spojení so zahraničným investorom prípadného tendra na predaj akcií SLKB. Ďalším záujemcom by mala byť česká firma, u ktorej však podľa vyjadrenia I. Mikloša existujú pochybnosti o solventnosti a jej skúsenostiach v odbore. Podľa neoficiálnych informácií ide o Lodenice Mělník.

Ako v stredu pre agentúru SITA povedal člen predstavenstva Penta Group, a.s. Jozef Špirko, vzhľadom na zhoršujúcu sa finančnú situáciu v SLKB a ohrozenie splatenia úveru Eximbanke, garantovaného štátnou zárukou, považuje Penta priamy predaj SLKB firme blízkej súčasnému manažmentu za nezodpovedný

krok. „Ako inak, než spoločnými politickými záujmami SMK a SDKÚ, je možné vysvetliť podporu vicepremiéra Mikloša priamemu predaju SLKB firme blízkej manažmentu SLKB?, “ pýta sa Jozef Špirko. Za jediné perspektívne riešenie Penta podľa neho považuje urýchlené vypísanie transparentného tendra na predaj SLKB, ktorého by sa mali možnosť zúčastniť zahraniční investori, ktorí budú vedieť garantovať splatenie úveru Eximbanky, budú mať dostatočné finančné zdroje na majetkovú konsolidáciu SLKB a na zabezpečenie výroby a zamestnanosti.

Ďalšou skutočnosťou v prípade SLKB je aj popretie účasti HypoVereinsbank v možnej transakcii. Podľa informácií týždenníka Trend z 28. novembra žiadna firma z HBV Group neplánuje strategické investície v SLKB. Pre Trend to uviedla Ildiko Füredi z oddelenia medzinárodných vzťahov Bank Austria. „Môže sa stať, že napríklad Bank Austria Creditanstalt je alebo bude sprostredkovateľom takéhoto obchodu v prospech svojho klienta, ale tieto informácie sú chránené bankovým tajomstvom,“ dodala I. Füredi.

Konečný verdikt o osude SLKB je teda v rukách vlády. SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. SLKB, teda „nové“ lodenice rozbehli výrobu v marci tohto roka. Na „staré“ komárňanské lodenice SLK vyhlásil krajský súd v Bratislave 30. marca konkurz. SLKB majú základné imanie 1 mil. Sk. Spolu s akciami SLKB by mal investor kúpiť aj akcie SLK Stroje a mechanizmy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS