ČLÁNOK
Výkonnosť i perspektívy v panamskej ekonomike klesajú
9. januára 2001

Po stiahnutí amerických vojakov z Panamy, čo sa udialo pred vyše rokom, zápasí panamská ekonomika sústavne so značnými problémami.

Snaží sa prekonať stav extrémnych výdavkov americkej armády, ktoré boli prínosom pre panamský štátny rozpočet. Burza cenných papierov je však v kritickom stave.

Ekonomický rast síce dosiahol ku koncu uplynulého roka hladinu zhruba dvoch percent, no celková situácia panamskej ekonomiky je najhoršia za ostatných tridsať rokov.

BVP-index sa sústavne uzatvára na hodnotách, ktoré sú o 30% nižšie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi a naposledy definovaný stav bol iba 449,16 bodu.

Panamský trh s cennými papiermi prudko poklesol najmä po finančných otrasoch v Ázii v roku 1998. Veľa panamských investorov si vtedy myslelo, že zhodnotí svoje zdroje práve v Ázii a Rusku.

Bol to však vážny omyl a teraz sú panamskí investori až priveľmi obozretní.

Iba jedna z tridsiatich spoločností, akcie ktorej sa úspešne obchodujú na Panamskej burze cenných papierov, je dlhodobo úspešná a stabilne zhodnocuje svoje akcie, no aj také hodnoverné subjekty z minulého obdobia, akými boli Coca Cola Panama, viaceré pivovary a banky, stratili ku koncu minulého roka zhruba 50% svojej hodnoty.

Tieto zlé správy na druhej strane tiež zatieňujú určité pozitívne správy o tom, že Panamská burza cenných papierov sa modernizuje, na sklonku uplynulého roka prešla k elektronickej forme obchodovania a posilnili sa aj regulačné pravidlá.

Národná komisia pre cenné papiere v Paname chce už v prvých dňoch tohto roka ukázať svoju tvrdosť. Pre obchodníkov s cennými papiermi sa začali licenčné konania, ktoré boli v minulosti iba veľmi nezvyčajné. To sú však iba prvotné kroky, ktoré ani na začiatku tohto roka nepreukázali svoju efektívnosť. A ak zoberieme do úvahy pohľad do nedávnej minulosti, potom ani proces fúzií nepriniesol panamskej ekonomike výrazný prínos.

Druhá najväčšia banka v krajine, Banco del Istmo, získala za 260 miliónov amerických dolárov tretiu najväčšiu finančnú inštitúciu v Paname – Pribanco, no po skončení fúzie sa akcie novej špičkovej panamskej banky znížili z 18 na 13,50 USD.

V tejto situácii panamskí investori presúvajú svoje finančné zdroje do amerických technologických akcií. Ich boom sa však zastavil a má klesajúcu krivku, a teda prestáva byť na začiatku roka 2001 pre panamských investorov atraktívny.

Skrátka – panamská ekonomika a jej výkonnosť i perspektívy, klesajú.

Bolo to tak na konci roka 2000 a rovnako je to evidentné aj na začiatku roka 2001.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS