ČLÁNOK
Vyhliadky bánk v tranzitívnych krajinách Európy sa zlepšujú
14. februára 2001

Vyhliadky bankového sektora v krajinách strednej a východnej Európy sa vďaka pokračujúcej privatizácii a novým strategickým vlastníkom z krajín Európskej únie a USA zlepšujú, a to napriek tomu, že sektoru ešte chýbajú pevnejšie základy. Uviedla to v stredu agentúra Moody´s.

Ak sa tento vývoj udrží, môže viesť k lepším ratingom mnohých miestnych bánk, dodala agentúra v správe hodnotiacej vývoj bankovníctva v regióne. „Ciele západných bánk, ako je silnejšia značka, nižšie riziko, lepšia ponuka produktov, vyššie tržby a efektivita, majú potenciál transformovať pobočky v strednej a východnej Európe na zdravšie a modernejšie inštitúcie,“ uviedli autori štúdie Samuel Theodore a Cecile Bidet.

Schopnosť bánk v tranzitívnych postkomunistických krajín poskytovať úvery by sa mala podľa Moody´s v nasledujúcich rokoch zlepšovať zároveň s tesnejšou integráciou s krajinami EÚ. „To je prípad Maďarska, Poľska, Estónska a s určitým oneskorením i Českej republiky,“ uviedla Moody´s. S končiacou sa privatizáciou v regióne by na budúci rok mala byť väčšina strategických príležitosti pre západné banky vyčerpaná, dodala agentúra. Najaktívnejšími bankovými skupinami v strednej a východnej Európe sú podľa Moody´s talianska UniCredito, belgická KBC, nemecká HypoVereinsbank spolu s Bank Austria, americká Citigroup a rakúska Erste Bank.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS