ČLÁNOK




Výhľady analytikov ohľadom inflácie sú optimistické
12. decembra 2000

Inflácia koncom tohto roka by sa mala podľa analytikov dostať pod dolnú hranicu cieľového pásma, ktoré si v menovom programe stanovila Národná banka Slovenska (NBS). V novembri vzrástli spotrebiteľské ceny oproti októbru v priemere o 0,4 %, medziročný nárast bol 8,6-percentný. Na inflácii sa podpísal podľa analytikov najmä vysoký nárast cien potravín a nákladov na bývanie.

Ceny potravín sú podľa analytika ČSOB Ľudovíta Ódora iba okrajovou záležitosťou pre menovú politiku, preto nevidí dôvod na obavy. „Vysoká volatilita cien potravín je všeobecným javom. Preto je ich odhad veľmi ťažký, pričom príliš nepomáha ani sezónna analýza,“ konštatoval. Rast v kategórii bývanie považuje za jednorazový a spôsobený pravdepodobne postupnou kumuláciou nákladov a inflačnými očakávaniami. Pokles cien pohonných hmôt označil za všeobecne očakávaný.

Podľa Ľ. Ódora je mesiac pred koncom roka možné s veľkou pravdepodobnosťou predpovedať, že skutočná hodnota indexu spotrebiteľských cien (CPI) za rok 2000 bude pod odhadovaným pásmom NBS 8,8 – 9,9 %. ČSOB drží od polovice roka odhad koncoročnej inflácie okolo 8,3 % a priemernej za rok 2000 okolo 12,1 %. Podľa aktuálnych prognóz očakáva NBS rast spotrebiteľských cien ku koncu roka 8,4 – 8,7 %, pričom priemerná ročný inflácia by mala dosiahnuť 12,1 – 12,2 %

Ako upozornil Ľ. Ódor, menový program počítal s maximálnym nárastom cien potravín v tomto roku na úrovni 3,5 %, skutočnosť však odhaduje tesne pod 6 %. Tohtoročné inflačné tlaky mimo potravín tak boli veľmi nízke. „Vidím tu preto mierny priestor na znižovanie sadzieb v prvej polovici budúceho roka,“ uviedol analytik ČSOB. Ako však dodal, NBS prejavila opatrnosť v dôsledku obáv z rýchleho oživenia domáceho dopytu a tým aj inflačných tlakov.

Analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť očakáva koncoročnú infláciu rovnako pod spodnou hranicou cieľového pásma NBS na úrovni 8,6 %. Priemernú ročnú infláciu odhaduje na 12,2 %. T. Kmeť označil novembrový pokles cien pohonných hmôt o 2,4 % za „značne prekvapujúci“, keďže Štatistický úrad SR počíta vývoj cien z údajov za prvých 20 dní v mesiaci a podľa prepočtov účtoval Slovnaft v tomto období vyššie ceny, ako v októbri.

Rovnako analytik ING Barings Ján Tóth považuje pokles cien pohonných hmôt za prekvapujúci. Čo sa týka tlakov zo strany spotrebiteľského dopytu, jadrová inflácia (nezahŕňa zmeny regulovaných cien a vplyv administratívnych opatrení vrátane daňových zmien) očistená aj od zmien cien palív a potravín ukazuje rast cenovej hladiny v novembri o 3,9 % na medziročnej báze. V októbri to bolo 3,7 %. Podľa J. Tótha zatiaľ nie je možné povedať, či sa jedná o zmenu trendu vo vývoji cien mimo potravín a pohonných hmôt.

Podľa analytika spoločnosti Slávia Capital Pavla Ondrisku potvrdili novembrové čísla doterajší trend. Mieru medziročnej spotrebiteľskej inflácie považuje za stabilizovanú a pokračovanie vývoja, prípadne mierne slabší nárast cien, očakáva aj v decembri. „Predikciu na rok 2001 sťažujú možné priame a nepriame dopady plánovanej deregulácie cien, ktorej podrobnosti stále nie sú zverejnené. Keďže však vláda realizovala dereguláciu cien aj vo februári tohto roka, pri medziročnom porovnávaní by nemal v nasledujúcom roku medziročný CPI zaznamenať dramatické výkyvy,“ dodal P. Ondriska.

Spotrebiteľské ceny v SR si v novembri zaznamenali 0,4-percentný medzimesačný rast, rovnako ako v októbri. Rast o 0,1 percentuálneho bodu na novembrových 0,6 % zaznamenala medzimesačná jadrová inflácia, ktorá očisťuje mieru rastu cenovej hladiny od vplyvu regulovaných cien a administratívnych opatrení. Mesačná čistá inflácia, ktorá vylučuje zmeny nepriamych daní, sa zvýšila z 0,2 % na aktuálnych 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Medziročná inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien nepotvrdila svoj klesajúci trend a zvýšila sa oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,1 percentuálneho bodu na 8,6 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 10. 2024

USD 1,080 0,003
CZK 25,230 0,005
GBP 0,832 0,001
HUF 402,930 1,100
CAD 1,492 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS