ČLÁNOK
Východoeurópske meny zasiahnuté krízou v Kosove
30. marca 1999

Po vplyvom týchto obáv sa investori rýchlo snažili vytvoriť defenzívne pozície. Analytici tvrdia, že hoci sa v piatok predpoludním zaznamenalo na východoeurópskych finančných trhoch čiastočné oživenie, v pondelok nastal opäť pokles, a to kvôli novým dôkazom vyostrovania situácie v Juhoslávii.
„Bombardovanie Kosova počas uplynulého víkendu bolo silnejšie ako predtým. Okrem toho sa začína uvažovať o nasadení pozemných vojsk, a americké „neviditeľné“ lietadlo Stealth bolo zostrelené. Toto už určite nie je tá istá hra ako v Iraku. Nie je jasné, aký čas si vyžiada skončenie bombardovania,“ povedali analytici Bank of America. Poľský zlotý, česká koruna a maďarský forint utrpeli počas včerajšieho raňajšieho obchodovania pokles voči euro, ktoré samotné oslabilo voči americkému doláru. „Rozšírenie bojov do susedných krajín ako Albánsko a Macedónsko, a taktiež nasadenie pozemných vojsk NATO, by malo na finančné trhy veľmi negatívny krátkodobý vplyv,“ uviedli analytici banky ABN Amro.
Analytici očakávajú pokračujúcu slabosť poľského zlotého kvôli dominancii domácich faktorov aj napriek minulotýždňovému rozhodnutiu centrálnej banky znížiť mesačnú mieru devalvácie na 0,3 % a rozšíriť fluktuačné pásmo na 15 % na obe strany od parity. Hoci očakávania zavedenia voľne plávajúceho kurzu zlotého v lete tohto roku a nádeje v ďalšie zníženie úrokových sadzieb by mali zvýšiť dopyt po poľskej mene zo strany zahraničných obchodníkov, v tomto týždni sa však na trhu poľskej meny neočakáva zlepšenie sentimentu. Pod najväčší tlak sa dostala grécka drachma a maďarský forint. Tieto krajiny by boli totiž v prípade rozšírenia konfliktu bezprostredne ohrozené. Maďarsko je jedinou krajinou NATO, ktorá susedí so Srbskom. Grécka drachma je ohrozená aj neistotou, týkajúcou sa plánovanej privatizácie banky Ionian Bank.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2022

USD 0,975 0,004
CZK 24,549 0,138
GBP 0,883 0,012
HUF 422,180 0,250
CAD 1,340 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS