ČLÁNOK




Východiská inflačného cielenia
12. februára 2008

Východiská inflačného cielenia

 

Výstupom tejto analýzy bude definícia postupnosti krokov menovej integrácie a podmienok menovej politiky SR po vstupe SR do EMÚ

 

 

Cieľom tejto štúdie je analyzovať politiku inflaèného cielenia ako relatívne nového nástroja centrálnych bánk – všeobecne i v podmienkach Slovenska a porovnať skúseností Národnej banky Slovenska (NBS) s politikou centrálnych bánk susedných tranzitívnych ekonomík a politikou Európskej centrálnej banky (ECB). Výstupom analýzy bude definícia postupnosti krokov menovej integrácie a podmienok menovej politiky SR po vstupe SR do EMÚ. Politika ECB bude jednou z nosných èastí tejto práce už aj preto, že práve táto inštitúcia je zodpovedná za menovú politiku v Európskej menovej a hospodárskej únii, v ktorej sa s veľkou pravdepodobnosťou ocitneme ešte pred skonèením tohto desaťroèia.

 

Teoretické vymedzenie inflácie

 

Pri hodnotení minulých období vo svetových ekonomikách, z ktorých sa zachovali urèité štatistické údaje vyplýva, že ceny sa nikdy dlhodobo neznižovali. Niekedy rástli rýchlejšie, inokedy zas pomalšie, v podstate sa však zvyšovali a zvyšujú stále. Inflácia sa prejavuje všeobecným rastom cenovej hladiny výrobkov a služieb, prípadne trvalým znižovaním kúpnej sily peòažných jednotiek. Je to proces vyvolaný poruchami v mikroekonomickej a makroekonomickej rovnováhe, v peòažnej sfére, ale aj reálnej ekonomike.

Pojem inflácia pochádza z latinského slova inflare – nafúknuť, zväèšovať objem. Prejavuje sa v znižovaní vnútornej kúpnej sily peòazí. Vonkajšia kúpna sila meny nemá automatický priamoúmerný vplyv na vnútornú. Zníženie výmenného kurzu voèi zahranièiu ešte neznamená nevyhnutne zvýšenie cien v krajine, ktorá devalvovala menu.

Inflácia je trvalým ekonomickým javom. Nie každé zvýšenie cien znamená infláciu. Niektoré ceny môžu v rámci celkového cenového vzostupu klesať, iné zostávajú stabilné. Každá inflácia je heterogénna a nerovnorodá. Ceny sa nevyvíjajú rovnako. Pre infláciu je charakteristické, že zvýšenie cien je dynamickým procesom. Aj keï jednorazové zvýšenie cien ešte nemožno chápať ako infláciu, v praxi sa však napriek tomu veľmi èasto nesprávne oznaèuje za infláciu každé zvýšenie cien.

Prejavom inflácie nie je, keï rast cien niektorých tovarov je kompenzovaný poklesom cien iných tovarov pri neznemenej cenovej hladine. Inflaèný charakter nemá ani rast cien, ktorý je dôsledkom reálneho zvýšenie výrobných nákladov (napríklad zdraženie nerastných surovín vyťažených za sťažených podmienok.

Z makroekonomického pohľadu sú dôležité celkové zmeny cien. Celkovú úroveò cien tovarov a služieb, ktoré sa v ekonomike nakupujú a predávajú, oznaèujeme pojmom cenová hladina. Inflácia je teda vzrast celkovej cenovej hladiny a nie jednotlivých cien. Ak cenová hladina klesne, ide o defláciu.

 

Hlavné sociálne a politické dôsledky inflácie súvisia predovšetkým s jej znovurozdeľovacími úèinkami. Skutoèné i oèakávané redistribuèné dôsledky inflácie sa môžu výrazne negatívne prejaviť v sociálnej, ale aj vo všeobecnopolitickej oblasti. Spoloènosť je mimoriadne citlivá na všetko, èo súvisí s infláciou, ktorá sa u obyvateľstva spája s pocitom poklesu životnej úrovne. Verejná mienka jednoznaène odmieta pozitívne hodnotenie inflácie, aj vtedy, ak je rast životných nákladov kompenzovaný zvýšením dôchodkov. Preto každá vládnuca politická skupina musí povinne sľubovať protiinflaènú politiku a zabezpeèovanie stabilnej meny.

Ak je obyvateľstvo presvedèená, že inflácia bude rásť, prejaví sa to v nepriaznivom sklone k úsporám a zvýši sa dopyt, èo opäť vyvolá inflaèný tlak. Dlhotrvajúca inflácia vedie k oèakávaniu ïalšej akcelerácie inflaèného vývoja a vyvoláva všeobecný pocit neistoty. To vedie k preferencii krátkodobých aktív pred dlhodobými,  úteku od peòazí k reálnym hodnotám a ľudia takisto dávajú prednosť spotrebe pred investíciami. V sociálnej oblasti narastá majetková diferenciácia, èo èasto vedie k narastaniu sociálneho napätia.

 

Príèiny a fázy inflaèného vývoja

 

Inflácia ako proces trvá urèitý èas. Možno ju pozorovať v troch fázach. Má svoje príèiny vzniku, ktoré znamenajú rozbeh inflácie, ïalej má svoj priebeh a nakoniec má aj svoj zánik, ak sa nájde spôsob na jej ukonèenie. Ide o urèitý mechanizmus, ktorý spája s hľadaním príèin a nástrojov na potlaèenie inflácie.

 

Vznik a rozbeh inflácie spôsobujú viaceré podnety. Ťažko sa nájdu ekonomické problémy, ktoré by za urèitých podmienok nemohli viesť k inflácii. Ide napríklad neúrodný rok, vojny, prírodné katastrofy, zvýšenie dopytu, deficit štátneho rozpoètu, ale aj vyrovnaný štátny rozpoèet (pri nesprávnom rozložení agregátnych výdavkov, pretože verejné a transferové výdavky sú viac inflaèné ako ïalšie), expanzívna fiškálna a monetárna politika a pod. Aj keï ide o rozdielne problémy, ich spoloèným menovateľom je, že za urèitých okolností môžu spustiť infláciu.

Príznaky inflácie nie sú obmedzené len na ceny. Tendenciu k inflácii èasto signalizuje rast mzdových nákladov. Ak rast produktivity práce zaostáva za rastom platov, vzniká pôda pre infláciu.

 

Spustenie inflácie môže byť výsledkom rôznych príèin. Podľa stupòa intenzity sa v ekonomickej literatúre rozlišujú tri typy týchto podnetov:

1.      Inflaèné napätie – signalizuje nerovnováhu medzi ponukou a dopytom v hlavných sektoroch ekonomiky. Neprejavuje sa ešte rastom cien. Podmienky inflácie sa síce  naplnenia, ale existujú urèité prekážky (napr. blokovanie inflácie zo strany vládnej politiky), ktoré zadržujú vzostup cien. Ide o potlaèenú infláciu.

2.      Inflaèný tlak – prejavuje sa tlakom na celkovú cenovú hladinu a je len otázkou èasu, kedy inflácia prepukne. Pokiaľ inflaèný tlak trvá, existuje aj nebezpeèenstvo spustenia inflácie.

3.      Inflaèný šok – je v porovnaní s predchádzajúcimi fázami iný. Líši sa svojou rýchlosťou, významom i dôsledkami. Inflaèných šokov bolo v histórii svetových ekonomík mnoho. Medzi najvýznamnejšej patrili ropné šoky z rokov 1973, 1979 a 1991.

 

Pri inflácii rovnako ako pri mnohých ekonomických javoch možno rozlíšiť prvotné aspekty a druhotné úèinky, pretože inflácia je kumulatívny proces. Ak sa inflácia rozbehne, šíri sa kumulatívnym procesom, a nezriedka aj ako zosilòovací proces, teda inflácia trvá a rastie.

 

Do úvahy treba zobrať aj psychologické faktory. Ide predovšetkým o anticipáciu, èiže oèakávania ekonomických subjektov, ktoré sa preventívne usilujú predvídať rôzne aspekty vývoja v ekonomike. Psychologické prejavy sa netýkajú len jednotlivcov, ale prenášajú sa na celú ekonomiku a šíria sa ako „nákaza“. Týka sa to napr. vývoja meny a jej znehodnotenia, vývoja úrokovej sadzby, vývoja úspor a mnohých iných faktorov. Èím viac urèitá krajina trpela na infláciu, tým viac je zraniteľná a tým citlivejšie vnímajú jej prejavy jednotlivé ekonomické subjekty a prispôsobujú tomu svoje správanie, ktoré môže viesť k väèšej hrozbe inflácie.

Inflácia nie je nepretržitá a môže skonèiť, alebo, aj keï pokraèuje, môže sa jej priebeh zmierniť. Inflácia sa zastaví ak sa:

·          výrobcovia preorientujú na nový dodatoèný dopyt,

·          zastavia investície do odborov, v ktorých predtým rástli ceny,

·          výrobcovia zamerajú na nové odbytiská, èo skoriguje obchodnú bilanciu, atï.

Ak sa tieto príèiny prejavia, postupne sa menia aj oèakávania a ekonomické subjekty zaènú predvídať zastavenie inflácie. Ich správanie sa odrazí v ich konaní a postupne sa situácia stabilizuje a inflácia sa zastaví, resp. nastane dezinflácia.

 

Spôsoby merania a sledovania inflácie

Na meranie inflácie sa používajú rôzne metódy. Žiadna z nich však nie je úplne presný. Aj keby sme ich použili v optimálnych podmienkach, stále nám poskytnú iba približnú výpoveï o zmene celkovej hladiny, respektíve kúpnej sily menovej jednotky.

Na meranie inflácie sa najèastejšie používajú cenové indexy. Cenový index je vážený priemer individuálnych cien vybraného koša výrobkov a služieb v dvoch porovnávaných obdobiach. Váha ceny tovaru v koši odráža jeho ekonomický význam. Medzi najvýznamnejšie cenové indexy patria:

·          Index spotrebiteľských cien (CPI)– používa sa najèastejšie na meranie inflácie. Vyjadruje vplyvy zmien cenovej hladiny na domácnosti a ich životné náklady. Ak má byť schopný poskytnúť tieto informácie, musí byť skonštruovaný tak, aby odrážal okruh tovarov a služieb, ktorý je rozhodujúci z hľadiska výdavkov a domácností. Musí teda zahàòať typické výdavky domácností. Èím väèšia je váha daného tovaru alebo služby v spotrebnom koši, tým viac sa nárast jeho ceny podieľa na zvyšovaní inflácie. Jeho výpoèet je operatívnejší ako v prípade deflátora HDP.

 

   Q1 . P2

CPI =                          .100

                          Q1 . P2

 

Q1 – spotrebný kôš vybraných tovarov a služieb

P1 – ceny tovarov a služieb v spotrebnom koši v roku t1

P2 – ceny tovarov a služieb v spotrebnom koši v roku t2

 

Miera inflácie (It)vyjadruje mieru zmeny celkovej cenovej hladiny meranej napríklad indexom spotrebiteľských cien

 

 

 

 

         CPIt+2 – CPIt+1

 It =                              .100

                          CPIt+1

 

 

·          Index cien výrobcov – meria hladinu veľkoobchodných, resp. výrobných cien. Má široké uplatnenie a je èasto používaným indexom v hospodárstve. Meria sa ním hladina cien vo veľkoobchode a vo výrobe.

·          Deflátor hrubého domáceho produktu (HDP) – súhrnný cenový index. Porovnáva nominálny a reálny produkt. Tieto velièiny sa vypoèítajú priamo a zmena cien sa z nich nepriamo odvodí. Základnou výhodou deflátora je jeho komplexnosť. Medzi hlavné nevýhody. Naopak, nevýhodou je dlhšie èasové oneskorenie spojené so získavaním a spracovaním údajov.  Tie sa získavajú štyrikrát do roka a preto by sa  pomocou deflátora mohla zostavovať iba štvrťroèná  alebo roèná miera inflácie.

 

Druhy inflácie

 

Infláciu vyvoláva viacero príèin – všeobecných aj špecifických. Na základe toho rozlišujeme rôzne druhy inflácie. Podstatnou èrtou inflácie je, že jej zdroj je nielen v nadmernom raste dopytu oproti ponuke, ale aj v cenotvorbe, teda na strane ponuky. Typickým príkladom sú ropné šoky zo 70. a zaèiatku 90. rokov.

 

Z pohľadu toho, èi sa inflácia prejavuje aj navonok, teda zjavne, alebo nie rozlišujeme infláciu skrytú, resp. potlaèenú a otvorená, resp. zjavnú.

 

·    Otvorená inflácia – Neobjavuje sa v štatistikách, ale prejavuje sa len v predbežných príznakoch. Hovoríme o nej, ak sa ekonomická nerovnováha spája s rastom priemernej cenovej úrovne. Rast cien je viditeľný a ekonomické subjekty sa podľa toho aj správajú. V reálnej ekonomike v súèasnosti neexistuje absolútna pružnosť cien.

·    Potlaèená (skrytá) inflácia – prejavuje sa naplno rastom cien. Definuje sa ako nadmerná emisia peòazí. Ak sú ceny v ekonomike pružné, môže viesť k vzostupom cenovej hladiny. Ak ceny pružné nie sú a výroba okamžite nereaguje znížením produkcie, prejaví sa inflácia nerealizovaným dopytom. Ak majú spotrebitelia peniaze, ale nie ich na èo minúť, vzniknutý nesúlad medzi dopytom a ponukou sa nerieši všeobecným vzostupom cien. Skrytá inflácia sa prejavuje nedostatkom tovarov a služieb na legálnych trhoch a obchodných miestach. Vedie to ku vzniku a rozmachu èiernych trhov, kde ceny prudko rastú, lebo spotrebitelia  sú zvyèajne ochotní zaplatiť akúkoľvek cenu za tovar, ktorý  chcú získať.

 

Z kvantitatívneho hľadiska, resp. rýchlosti akou cenová hladina rastie, sa inflácia èlení na:

·          miernu – pre òu je charakteristický pomalý a predvídateľný rast cien. Mohli by sme ju vymedziť ako jednocifernú roènú mieru inflácie. Keï sú ceny relatívne stabilné, ľudia dôverujú peniazom. Majú záujem držať ich v hotovosti, pretože o mesiac alebo o rok budú mať približne rovnakú hodnotu ako dnes. Ľudia sú ochotní uzatvárať dlhodobé zmluvy v peòažnom vyjadrení, pretože veria, že sa relatívna cena tovarov, ktoré kupujú a predávajú, príliš neodkloní od súèasnej. Väèšina priemyselných krajín zažila v poslednom desaťroèí len miernu infláciu.

·    cválajúcu – dosahuje dvoj- alebo až trojciferné roèné tempa rastu cenovej hladiny. Keï sa cválajúca inflácia naplno prejaví, vznikajú vážne ekonomické problémy. Väèšina zmlúv sa indexuje, spravidla cenovým indexom alebo voèi zahraniènej mene, napríklad k doláru. Keïže peniaze strácajú svoju hodnotu veľmi rýchlo, ľudia držia len minimálne množstvo peòazí, ktoré potrebujú na bežné denné transakcie. Finanèné trhy zanikajú a kapitál odchádza do zahranièia. Ľudia hromadia tovary, kupujú domy a nikdy nepožièiavajú peniaze za nízke nominálne úrokové sadzby. Prekvapujúcim zistením je, že ekonomiky s cválajúcou infláciou sú èasto schopné rýchlo rásť napriek tomu, že cenový systém sa správa tak zle.

·    hyperinflácia – považuje sa za krajný, extrémny prípad inflácie. Vyjadruje štvor- a viacciferný nárast cenovej hladiny v ekonomike. Znamená rozpad cenovej funkcie peòažného systému, zrútenie hospodárskych väzieb a pod. Cenová špirála sa rozvíja nezávisle od tempa rastu výroby. Peniaze sú znehodnotené, prestávajú plniť svoje funkcie (nie sú uchovávateľom hodnoty, z výmenných procesov sú vytláèané tovarovou výmenou).

 

Z pohľadu príèin, ktoré vyvolávajú rast cenovej hladiny sa inflácia delí na:

·    dopytovú – charakterizuje taký stav v ekonomike, keï agregátny dopyt rastie a prekraèuje výrobný potenciál v ekonomike. Inflaèný impulz vychádza zo zvýšenia niektorej zložky agregátnych výdavkov (spotreby, investícií, vládnych výdavkov alebo èistého exportu). Preto zaèínajú ceny rásť rýchlejšie, a to bez ohľadu na zdroj inflácie. Tým, že narastá dopyt, ktorý naráža na obmedzenú ponuku, bude vyháòať ceny nahor. Keïže v takomto prípade spravidla dochádza aj k napätiu na trhu práce a dopyt po pracovných silách narastá, je súèasťou inflaèného procesu aj výrazný rast miezd.

·    nákladovú – líši sa od dopytovej tým, že jej impulzmi je zvýšenie nákladov (mzdových nákladov, zvýšenie cien niektorých základných surovín).

 

Dôležitým znakom a prejavom inflácie je, že má tendenciu pokraèovať urèitý èas nezmeneným tempom, a to aj v èase, keï už dozneli efekty inflaèných tlakov a nové ešte nepôsobia. Inflácia má tendenciu k zotrvaènosti, èo je spojené s pôsobením inflaèných oèakávaní. Ak si ekonomické subjekty v priebehu èasu zvykli na pretrvávajúcu mieru inflácie, snažia sa brániť svoje ekonomické postavenie tým, ž e do všetkých kontraktov zabudujú oèakávanú mieru inflácie. Firmy sa snažia zvyšovať ceny svojich výrobkov a služieb takým tempom, ktoré zodpovedá miere inflácie. K rovnakým opatreniam sa uchyľujú aj odbory a zamestnanci pri podpisovaní kolektívnych dohôd. Takúto infláciu sa nazýva oèakávaná (anticipovaná, inertná).

 

Dôsledky a úèinky inflácie

 

Inflácia svojimi dôsledkami ovplyvòuje všetky sféry ekonomického života a èasto vyvoláva aj sociálne napätie. Inflaèný rast cien totiž prerozdeľuje dôchodky medzi jednotlivé skupiny obyvateľstva, èo má dosah predovšetkým na sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva. Rýchle tempo inflácie brzdí ekonomický rast a vedie ku stagnácii výroby. Rast cien znižuje kúpyschopnosť spotrebiteľov a mení štruktúru spotreby.

Nepriaznivé dôsledky a antistimulaèné úèinky jednotlivých typov inflácie postihujú jednotlivé sociálne a príjmové skupiny rôzne. Ekonomické dôsledky inflácie vyplývajú z jej znovurozdeľovacích úèinkov. Každá inflácia má vplyv na delenie národného dôchodku, a tým mení proporcie rozdelenia medzi spotrebou a akumuláciou.

Inflácia má podstatný vplyv aj na vonkajšiu ekonomickú rovnováhu. Rýchlejší rast cien v jednej krajine v porovnaní so zahranièím posilòuje tendencie smerom k pasívnej obchodnej bilancii, lebo vývoz sa stáva (pri vyššej cenovej hladine doma) nevýhodný, znižuje konkurencieschopnosť exportérov v zahranièí. Vývoz klesá, zatiaľ èo dovoz narastá.

Prerozdeľovací efekt inflácie znamená, že jej dôsledok je dvojaký. Má svojich víťazov, aj porazených tým, že vedie k prerozdeľovaniu bohatstva v krajine. Postihovaní sú najmä majitelia úspor a veritelia. Naopak, zvýhodnení sú dlžníci a majitelia tovarov. Pri neoèakávanom zvýšení inflácie získavajú dlžníci na úkor veriteľov, vlastníci firiem na úkor zamestnancov a nájomcovia na úkor prenajímateľov.

 

Dôsledky otvorenej inflácie sú (trebárs do nejakej výšky):

·          znehodnotenie informácie skrytej v cenách,

·          znehodnotenie finanèných aktív,

·          zásah do rozdeľovacích procesov.

 

Èo okrem ekonomického rastu inflácia deformuje

          vysoká inflácia je spojená  s priamymi redistribuènými efektmi. Likviduje reálnu hodnotu peòazí. Redistribuje bohatstvo od tých, ktorí majú pohľadávky smerom k tým, ktorí dlžia peniaze. Bohatstvo sa teda prevádza od veriteľov k dlžníkom. Vysoká Inflácia vytvára skrytú záťaž pre všetkých, ktorí si sporia a nie sú schopní zabezpeèiť si kúpnu silu svojich príjmov a úspor. Veľkými víťazmi v 70. a 80. rokoch v USA v èase zvyšovania inflácie boli tí, ktorí si mohli požièať peniaze na financovanie držby aktív, ktorých hodnota rástla. Inflácia znížila reálnu hodnotu ich dlhov. Ïalšími víťazmi boli tí, ktorí dokázali si prispôsobiť svoje daòové a iné záležitosti tak, aby z inflácie ťažili (boli to predovšetkým zámožnejšie osoby). Inflaèné oèakávania totiž vyvolávajú u ľudí také chovanie, ktoré má za ciel minimalizovať dopady vysokej inflácie alebo využiť inflaèné oèakávania spoloènosti vo svoj prospech.

          vysoká inflácia je spojená aj s redistribuènými efektmi prostredníctvom dane z príjmu. Cez dane z príjmu sa nerobí žiadna korekcia príjmov voèi inflácii. Celá suma získaných úrokov sa pre daòové úèely považuje za príjem, hoci èasť úrokových príjmov predstavuje iba kompenzáciu za inflácia, a nie reálny príjem. Podobne akékoľvek sumy úrokov, ktoré platia podniky sa považujú za náklady, hoci v skutoènosti by sa èasť zo zaplatených úrokov mala považovať iba za prevod veriteľovi za infláciu. Znamená to, že pri vysokej inflácii daòový systém preceòuje reálne hodnoty prijatých a poskytnutých úrokových platieb. Následne úrokové príjmu sú zdaòované viac, ako by mali byť a aj daòové výdavky podnikov sú vyššie než je ich reálna hodnota. Dlžníci tak profitujú na úkor veriteľov. Zo skúsenosti vyplýva, že tento efekt podporoval v USA vysoké pôžièky podnikov v 80. rokoch, a napriek nerovnostiach v redistribúcii príjmov bol stabilizujúcim faktorom v tomto období.

          vysoká inflácia je zdrojom neistoty, ktorá robí ekonomické rozhodnutia ťažšími. Obdobia vysokej inflácie sú zvyèajne aj èasom vysokej volatility inflácie. V takýchto obdobiach sa tiež oveľa viac menia ceny aj mzdy. Pri vysokej a volatilnej inflácii sú ľudia zmätení vzhľadom, pretože sa len ťažko dá odhadovať, ako rýchlo sa bude zvyšovať celková cenová úroveò a aká je správna cena jednotlivých tovarov a služieb. Cenový systém, ako mechanizmus alokácie zdrojov sa stáva menej efektívnym. Neistota ohľadne budúcich relatívnych cien, ale aj celkovej cenovej hladiny spôsobuje, že dlhopisové trhy si vyžadujú vyššiu rizikovú prémiu ako kompenzáciu za zvýšenú neistotu.

          pri vysokej a premenlivej inflácii sa investori orientujú viac na krátkodobé finanèné investície (špekulatívne aktivity) a na zaisťovanie sa proti inflácii a, naopak, menej na investièné projekty v reálnej ekonomike, ktoré majú dlhodobejší horizont návratnosti. Pritom ekonomický rast je založený predovšetkým na dlhodobejších investíciách.

          pri vysokej a premenlivej inflácii ľudia a podniky zbytoène premýšľajú o tom, ako sa proti nej môžu zaistiť namiesto toho, aby sa venovali produktívnym èinnostiam. Teda napríklad výrobe tovarov, poskytovaniu služieb. Vynakladajú zbytoèné náklady na monitorovanie ekonomiky a politiky centrálnej banky. (Jílek, strana 428, poznámka pod èiarou 296 – money illusion).

          vysoká inflácia vzhľadom na vysoké úrokové miery priťahuje krátkodobý špekulatívny kapitál, ktorý spôsobuje výkyvy domácej meny.

          pri dlhodobo vyššej inflácii dochádza obvykle pri rozhodovaní ekonomických subjektov k zafixovaniu inflaèných oèakávaní.

 

 

Autor je  externým doktorandom Katedry bankovníctva a medzinárodných financií NHF Ekonomickej univerzity v Bratislave

/pokraèovanie v budúcom vydaní Profini/

 

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS