ČLÁNOK
Vyberte si nové spôsoby myslenia
6. marca 2003

Spolocnost IBM predstavila nový prenosný pocítac ThinkPad R40 vybavený tromi novinkami – celkom novým spôsobom bezdrôtového pripojenia, jednoduchším prístupom k servisu, a širokým spektrom vylepšení z pohladu používatela.

Nový ThinkPad navyše teraz ponúka aj tri verzie populárneho „cerveného bodu“ – ukazovacieho zariadenia TrackPoint.

ThinkPad R40 zacína na hmotnosti len 2,5 kg a vydrží v chode na batérie až štyri hodiny. Obsahuje technológie, vdaka ktorým sa dokáže hladko prepojit s osobnými pocítacmi v sietach, ktoré dosahujú coraz vyššiu úroven samosprávy, sú dynamické a dokážu rýchlo reagovat na meniace sa požiadavky zákazníka.

Nová definícia špickového bezdrôtového pripojenia pre notebooky

V bezdrôtových technológiách notebook IBM ThinkPad R40 nanovo definuje pojem „špicka“ svojím úplne novým ponatím v podobe dvojpásmovej technológie WiFi, progresívnej konštrukcie antény a novej verzie IBM Access Connections. Po prvý krát IBM ponúka v niektorých modeloch notebookov ThinkPad duálne pripojenie WiFi vychádzajúce z noriem IEEE 802.11 a/b. Pripojenie ponúka výhodu vyššej rýchlosti a poctu prenosových kanálov podla novej normy IEEE 802.11a, pricom zostáva zachovaná kompatibilita s jestvujúcimi sietami na báze IEEE 802.11b. Optimálny príjem signálu v notebookoch ThinkPad, ktoré možno rozšírit o bezdrôtovú technológiu WiFi alebo je v nich už zabudovaná, zabezpecuje anténa IBM UltraConnect vstavaná priamo do krytu displeja. Anténa zlepšuje príjem a výkon pripojenia do sietí LAN na celom svete v normách IEEE 802.11a/b vdaka podpore viacerých frekvencií. Modely notebooku ThinkPad R40 so sietovým pripojením 802.11 a/b sú navyše vybavené pomocným programom IBM Access Connections verzie 2.5, ktorý notebooku umožnuje automaticky zistit pevné alebo bezdrôtové pripojenie do LAN a prepínat ho podla maximálnej dosiahnutelnej rýchlosti. Používatelia tak môžu bez problémov a bez manuálneho prepínania sietových nastavení prechádzat zo svojej kancelárie, kde je pripojenie káblom, do priestorov, kde sa možno pripojit bezdrôtovo.

Rad ThinkPad R40 obsahuje aj modely využívajúce zariadenia Cisco Aironet IEEE 802.11b a 802.11b. Niektoré notebooky ThinkPad R40 vybavené technológiou WLAN aj zabudovaným bezpecnostným subsystémom IBM ESS zvyšujú zabezpecenie pripojenia do WLAN ukladaním overovacích údajov protokolu IEEE 802.1x (t.j. napríklad digitálnych certifikátov) v bezpecnostnom subsystéme. Dalším bezpecnostným vylepšením je doplnenie podpory pre Cisco LEAP do modelov s 802.11 a/b. Ide o dôležitý prvok pre tých používatelov, ktorí používajú bezdrôtovú infraštruktúru Cisco so zabezpecením LEAP a potrebujú notebook, ktorý podporuje normu 802.11 aj LEAP. Tým, ktorí sa rozhodli dokúpit bezdrôtové pripojenie až neskôr ponúka IBM modely notebookov, ktoré takto možno rozšírit.

Nový nástroj na skracovanie prestojov

IBM ThinkPad R40 je vybavený novým tlacidlom Access IBM, ktoré predstavuje bránu k servisu IBM a sprístupnuje bohaté zdroje notebooku, jeho diagnostické nástroje, automatizované riešenia a linky na internetové stránky podpory. Access IBM je na všetkých nových notebookoch aj stolných osobných pocítacoch rodiny Think doplnený o program RapidRestore PC, ktorý umožnuje nápravu stavu po haváriách obnovením dát, nastavení a aplikácií uložených pred zlyhaním softvéru. Access IBM aj RapidRestore PC pomáhajú znižovat prestoje, maximalizovat produktivitu a znižovat servisné náklady.

Notebooky ThinkPad sa lahšie používajú

Od uvedenia notebookov ThinkPad v roku 1992 bolo ich súcastou malé, cervené ovládacie zariadenie podobné joysticku – TrackPoint. Používatelia si dnes môžu vybrat z troch cervených ciapociek pre TrackPoint – pôvodný okrúhly kryt, mäkší okrúhly kryt a mäkkú obrubu s celkom novým tvarom. Nové kryty vychádzajú z rozsiahleho ergonomického výskumu a predstavujú nové možnosti spríjemnenia práce na špickovej klávesnici ThinkPadov.

„TrackPoint bol vždy akýmsi akcentom dizajnu ThinkPadov,“ hovorí marketingový viceprezident divízie IBM pre osobné pocítace Bob Galush. „Nové ciapocky jednoduchým spôsobom zvyšujú flexibilitu používatela. Na zdôraznenie myšlienky slobodného výberu je pre ThinkPad R40 v ponuke aj UltraNav urcený pre tých, ktorí radšej ovládajú kurzor pomocou dotykovej plôšky – touchpadu.“

Výber ovládacích zariadení je len jedným z velkého množstva funkcných vylepšení nového radu ThinkPad R. Patria medzi ne tiež pätnástpalcové displeje s rozlíšením XGA, ktoré doplnajú existujúce 14-palcové obrazovky. Notebooky sú dalej vybavené dvomi zásuvkami USB 2.0 umožnujúcimi rýchlejší prenos dát a komunikáciu so zariadeniami podporujúcimi normu USB 2.0, a novými optickými mechanikami pre šachtu UltraBay umožnujúcu výmenu zariadenia za prevádzky napríklad za druhú batériu. Používatelia, ktorí potrebujú pripojenie FireWire (IEEE 1394) si môžu objednat aj takéto rozšírenie.

Notebooky IBM ThinkPad a stolné PC IBM naplno využívajú progresívnu patentovanú technológiu IBM ImageUltra na vytváranie a správu softvérových „obrazov“. Cielom je znížit náklady vdaka nižšiemu poctu softvérových obrazov spravovaných oddeleniami IT vo firmách. Pre novú stratégiu v oblasti osobných pocítacov IBM Think sú charakteristické: bezdrôtová anténa UltraConnect, nástroj Access Connections, zabudovaný bezpecnostný subsystém ESS (Embedded Security Subsystem), Access IBM, RapidRestore PC a šachta Ultrabay.

Dalšie novinky IBM

Spolocnost IBM tiež oznamuje dostupnost niekolkých doplnkov, ktoré majú za úlohu dalej ulahcit prácu s mobilnými pocítacmi. Nový replikátor portov ThinkPad Port Replicator II má zjednodušenú kabeláž, priebežné napájanie zariadení a port USB: Nový ThinkPad Mini Dock disponuje plnou replikáciou portov, štvorportovým hubom USB 2.0 a zabezpecením systému (klávesovým zámkom, integrovanou podložkou a otvormi pre drôtený zámok). Tak minidok ako aj replikátor portov sú kompatibilné s budúcimi modelmi notebookov ThinkPad. ThinkPad Port Replicator II sa predáva za cenu 154 USD (pre krajiny CEE), a ThinkPad Mini Dock za 286 USD (pre krajiny CEE). Spolocnost IBM tiež predstavila nové pamätové klúce pre USB 2.0 s kapacitou 64 a 256 MB, ktoré ulahcujú a zrýchlujú ukladanie a prenos dát. Nové klúce umožnujú používatelovi definovat zabezpecenú, šifrovanú oblast pre dáta a ich cena je 105 USD za 64 MB verziu a 263 USD (pre krajiny CEE) za 256 MB.

Cena a dostupnost

Modely ThinkPad R40 sú v predaji okamžite za ceny od 1 639 USD (pre krajiny CEE) za konfiguráciu s procesorom Intel Celeron 1,6 GHz, a 2 436 USD (pre krajiny CEE) za model s procesorom Intel Pentium 4 s frekvenciou 2,0 GHz.

O IBM ThinkPad

Notebooky IBM ThinkPad sú neustále na poprednom mieste vdaka vylepšeniam, inováciám a riešeniam, ktoré utvárajú a definujú súcasné odvetvie mobilných pocítacov. Od uvedenia modelu ThinkPad 700C v roku 1992 sa predalo viac než 15 miliónov notebookov ThinkPad. Pocítace ThinkPad žnú chválu za dizajn aj technickú stránku, pricom získali už viac než 1000 odvetvových ocenení. Notebooky ThinkPad si získali dôveru pri plnení úloh v najnárocnejších prostrediach na svete, ci išlo o štarty raketoplánov, pobyt v nadmorských výškach nad 5000 metrov alebo plavbu na otvorenom mori.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 3. 2021

USD 1,187 0,007
CZK 26,417 0,114
GBP 0,857 0,006
HUF 367,190 0,900
CAD 1,504 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS