ČLÁNOK
Výber investora do Dopravnej poisťovne sa blíži ku koncu
2. októbra 2000

Rokovania s dvoma najvážnejšími kandidátmi na vstup do Dopravnej poisťovne, a.s. (DP) vrcholia v týchto dňoch, pričom výsledky by mali byť známe už tento týždeň. Obaja potenciálni investori sú už na slovenskom trhu zastúpení a dobre poznajú jeho situáciu. Pre agentúru SITA to povedal generálny tajomník Česmadu, jedného z akcionárov poisťovne, Róbert Domček.

Ako uviedol podpredseda predstavenstva DP Marián Klačanský, o vstup do poisťovne prejavilo záujem sedem investorov, ktorí reprezentujú izraelský, holandský, švajčiarsky, anglický, nemecký, americký a dokonca aj arabský kapitál. Podľa slov R. Domčeka boli predstavitelia zo Švajčiarska a Holandska z rokovaní vylúčení, pretože neboli kapitálovo dosť silní a ich politika nebola v súlade s ďalším smerovaním poisťovne. Výber investora totiž prebieha formou beauty contests (súťaže krásy), keď primárnym kritériom rozhodovania nie je ponúkaná cena, ale ďalšie zámery a investície.

Kapitálový vstup do poisťovne by sa mal podľa prezidenta Česmadu Rudolfa Valentínyho ukončiť do konca tohto roka. Česmad, ktorý je s 46,65-percetným podielom na základnom imaní hlavným akcionárom poisťovne, má pritom záujem o odpredaj celého majetkového podielu. Ďalším významným akcionárom s podielom na majetku 33,01 % je spoločnosť Eko-S Trans.

V minulom roku zaznamenala poisťovňa nárast predpisu poistného o 11,732 mil. Sk, čo medziročne predstavuje 13-percentný rast. Nižší ako očakávaný vývoj predpisu poistného je opäť dôsledkom výrazného poklesu objemu poisťovania karnetov TIR, ktoré oproti roku 1998 klesli približne o 50 %. Predpis poistného bez karnetov TIR vzrástol medziročne o 125 % na 65,192 mil. Sk. Na poistných plneniach vyplatila poisťovňa 15,3 mil. Sk a poistné rezervy pre poistné plnenia dosiahli hodnotu 58,6 mil. Sk.

Dopravná poisťovňa pôsobí na poistnom trhu od roku 1996 ako špecializovaná poisťovňa pre oblasť dopravy, prepravy a dopravných prostriedkov. Bola založená dopravcami, najmä pre riešenie rizík vyplývajúcich zo zodpovednosti za škodu spôsobenú dopravou a prepravou. Zaistenie spoločnosť realizuje prostredníctvom sprostredkovateľskej spoločnosti Harris & Dixon u európskych zaisťovateľov, hlavne AXA Re.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS