ČLÁNOK
VVP navrhuje nový spôsob privatizácie Slovenskej sporiteľne
28. novembra 2000

Združenie Vaša vlna privatizácie (VVP), ktorého iniciátorom je majiteľ banskobystrického Drukosu, a.s. František Mojžiš, malo záujem o privatizáciu Slovenskej sporiteľne, a.s. (SLSP). Koncom augusta preto požiadalo privatizačného poradcu vlády SR pre privatizáciu banky spoločnosť J. P. Morgan o poskytnutie informačného memoranda. Vzhľadom na to, že VVP podľa Ministerstva financií SR nespĺňalo podmienky tendra, J. P. Morgan združeniu dôverné údaje neposkytol.

Aj napriek tomu, že VVP z privatizácie najväčšej slovenskej banky vylúčili, jeho predstavitelia v týchto dňoch, kedy privatizácia sporiteľne vrcholí, predložili na verejnú diskusiu návrh ďalšieho možného spôsobu jej odštátnenia. Ako pre SITA uviedol F. Mojžiš, podľa tohto návrhu by sa mala zmeniť nominálna hodnota akcií v základnom imaní sporiteľne na 100 Sk. Následne by sa podľa iniciátorov návrhu mali akcie bezodplatne previesť na vlastnícke účty majiteľov primárnych vkladov v SLSP vedené v Stredisku cenných papierov, a to v pomere jednu akciu na vklad vo výške 2000 Sk.

Podľa VVP by navrhovaný spôsob občanom umožnil, aby sa sami rozhodli, či budú ochotní predať akcie zahraničnému nadobúdateľovi za cenu, ktorú určí kapitálový trh resp. za cenu, ktorú ponúkne zahraničný záujemca vo verejnej výzve pri pokuse o získanie majoritného podielu v SLSP. „Na kapitálový trh SR sa dostane bonitný cenný papier, ktorý bude garantovať svojmu držiteľovi nadštandardné výnosy,“ argumentuje VVP.

Neskoré zverejnenie návrhu v čase, keď sa privatizácia banky blíži k záverečnému štádiu, ktorým je predloženie finálnych ponúk a výber strategického investora, zdôvodnil F. Mojžiš snahou nevstupovať do celospoločenského diania pred referendom. „Mohlo by to totiž vyzerať tak, že robíme niekomu predreferendovú kampaň,“ vysvetlil.

F. Mojžiš nevidí problém ani v absencii kapitálu, know-how a schopného manažmentu na Slovensku, keďže tieto argumenty sa najčastejšie spomínajú pri odôvodňovaní potreby vstupu silného zahraničného investora do sporiteľne. Šéf Drukosu sa naopak domnieva, že o budúcnosti banky by mali rozhodnúť jej hlavní veritelia, čiže majitelia primárnych vkladov.

V SLSP, ktorá by mala byť sprivatizovaná do konca tohto roka, traja zahraniční záujemcovia o kúpu majoritného podielu dopracúvajú svoje finálne ponuky. Tie by mali predložiť do 4. decembra. Podľa slov ministerky financií by mala byť zmluva s vybraným investorom podpísaná v prvej januárovej dekáde. O privatizácii spôsobom navrhnutým VVP sa neuvažuje.

Ako povedal F. Mojžiš na margo udelenia licencie na prevádzkovanie životnej poisťovne spoločnosti Drukos, žiadnu licenciu firma ešte nedostala. „Informácie o jej pravdepodobnom pridelení, ktoré prenikli na verejnosť, považujem za snahu o možné zablokovanie tohto rozhodnutia,“ povedal Mojžiš.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS