ČLÁNOK
VÚZ chce sprivatizovať jeho manažment a zamestnanci
17. novembra 2000

Štátnu organizáciu Výskumný ústav zváračský (VÚZ) chce privatizovať Prvá zváračská spoločnosť (PZS), a.s.. Ako novinárov informoval riaditeľ ústavu a zároveň predseda predstavenstva (PZS) Koloman Ulrich, jej ustanovujúce valné zhromaždenie sa uskutočnilo vo štvrtok. „Cieľom novovzniknutej akciovej spoločnosti manažmentu VÚZ a jeho pracovníkov je zachovať celistvosť a kontinuitu činností ústavu,“ povedal riaditeľ. Jeho životaschopnosť potvrdil podľa neho aj audit štátnej správy.

O privatizácii VÚZ rozhodla uznesením vláda v decembri minulého roka, do konca budúceho roka by sa na základe informácií K. Ulricha celý proces uzavrieť. Súčasný manažment nechce, aby „organizácia dopadla ako Výskumný ústav inžinierskych stavieb, ktorý sa rozdrobil“. O privatizáciu majetku s účtovnou hodnotou okolo 250 mil. Sk zahŕňajúceho aj pozemky v lukratívnej bratislavskej lokalite už prejavili záujem aj ďalšie subjekty.

„Pre nás je podstatné, aby sme naďalej pokračovali v našich činnostiach a začali nové investičné akcie so zahraničnými partnermi,“ zdôraznil K. Ulrich. Vstup zahraničného investora zatiaľ odmieta, pretože chce zachovať „národný charakter“ VÚZ. Po získaní úveru predpokladá Prvá zváračská spoločnosť splatenie účtovnej hodnoty VÚZ do 10 až 15 rokov.

Štát na činnosť ústavu podľa predstaviteľom manažmentu v podstate neprispieva a ústav tak už teraz pracuje v trhových podmienkach. VÚZ uzatvára ročne 14 tis. obchodných zmlúv a jeho ročný rozpočet dosahuje 260 mil. Sk, štátne zákazky z toho tvoria iba nepatrnú časť. Na investíciách do polovýrobných prevádzok sa podieľajú aj odberatelia zo zahraničia. Ústav po rozdelení spoločnej republiky obsadil český trh, 37 % produktov umiestňuje v zahraničí, prevažne v západnej Európe. Za významnú považuje riaditeľ ústavu spoluprácu s nemeckým automobilovým priemyslom.

Výskumný ústav zváračský vznikol v roku 1949, zamestnáva 340 ľudí a súčasným zriaďovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR. Na ňom bude záležať, či po transformácií VÚZ na akciovú spoločnosť získa ústav Prvá zváračská spoločnosť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS