ČLÁNOK
VÚB tiež uvažuje o možnom znížení sadzieb za hypoúvery
31. januára 2001

Všeobecná úverová banka, a.s., Bratislava (VÚB) v súčasnosti uvažuje nad možným znížením úrokových sadzieb z hypotekárnych úverov tak, aby boli prijateľné pre klientov a efektívne pre banku. O prípadnom znížení úrokových sadzieb by mala banka rozhodnúť v najbližších dňoch. V reakcii na ohlásené znižovanie úrokových sadzieb z hypoúverov, ktoré od začiatku februára pripravuje Slovenská sporiteľňa, a.s. to uviedol hovorca VÚB Norbert Lazar.

Podľa jeho slov je VÚB zatiaľ jedinou bankou na Slovensku, ktorá získava zdroje na poskytovanie hypotekárnych úverov prostredníctvom emisie hypotekárnych záložných listov (HZL). „V dôsledku toho sú úrokové sadzby z hypotekárnych úverov odvodzované od úrokového výnosu HZL,“ povedal N. Lazar. Banka v doterajších štyroch emisiách umiestnila na trhu HZL za 550 mil. Sk. „Piata emisia v hodnote ďalších 250 mil. Sk je momentálne v predaji,“ povedal Lazar.

VÚB, ktorá je lídrom na slovenskom hypotekárnom trhu poskytla v uplynulom roku svojim klientom hypoúvery približne za 900 mil. Sk. Od roku 1998, kedy banka vstúpila na slovenský trh hypotekárneho úverovania dosiahol celkový objem hypoúverov poskytnutých bankou už 1,3 mld. Sk. VÚB poskytuje hypotekárne úvery fyzickým aj právnickým osobám za aktuálnu úrokovú sadzbu 11,75 % p.a. Pri využití štátnej bonifikácie na úhradu úrokov z hypotekárnych úverov, ktorá je v tomto roku stanovená na 5 % p.a., môžu fyzické osoby získať hypoúver od VÚB za 6,75 % p.a.

Po avizovanej zmene sa v Slovenskej sporiteľni táto hranica posunie k 5 % p.a. Sporiteľňa totiž od začiatku februára začne poskytovať hypoúvery za zníženú úrokovú sadzbu 10 % p.a.

Okrem dvoch najväčších slovenských peňažných ústavov má licenciu na hypotekárne obchody aj Istrobanka, Tatra banka, HypoVereinsbank, Bank Austria Creditanstalt a na získanie povolenia čaká Československá obchodná banka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 1. 2021

USD 1,214 0,001
CZK 26,080 0,000
GBP 0,887 0,001
HUF 358,610 1,280
CAD 1,544 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS