ČLÁNOK
VÚB pripravená uvoľniť čerpanie úveru pre Nový Calex
17. júla 2000

Uvoľneniu 300 mil. Sk úveru pre Nový Calex od Všeobecnej úverovej banky (VÚB) už zo strany banky nič nebráni. Jeho čerpanie však zatiaľ neumožňuje blokovanie účtu Nového Calexu exekútormi na podnet Sociálna poisťovne. Agentúru SITA o tom informoval hovorca VÚB Norbert Lazar.
Mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) Nového Calexu, a.s., schválilo navýšenie základného imania na 733 mil. Sk. Akcie neupisovali Calex, a.s., a V.O.B.T., ale Slovenská konsolidačná, a.s.. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ministra hospodárstva Peter Benčurik, ministerstvom hospodárstva (MH) plne vlastnená Slovenská konsolidačná sa tak stala prakticky 100-percentným akcionárom Nového Calexu.
Ministerka financií Brigita Schmögnerová už v nedeľu, keďže v pondelok odišla na dovolenku, podpísala garanciu za 300 mil. Sk úver od VÚB pre Nový Calex. V pondelok následne po MVZ zástupcovia rezortu financií prebrali od vedenia Nového Calexu notársky overenú zápisnicu z MVZ Nového Calexu, na ktorom sa po kapitalizácii svojej pohľadávky majoritným, takmer 100-percentným vlastníkom spoločnosti, stala Slovenská konsolidačná. Zástupcovia rezortu financií potom odovzdali predstavenstvu Nového Calexu záručnu zmluvu. Agentúre SITA to potvrdil hovorca rezortu financií Peter Švec.
Na mítingu ešte v pondelok ráno na pôde Nového Calexu sa odborári rozhodli nepripustiť znovuoddialenie tohto, v piatok avizovaného, riešenia. „V prípade nesplnenia prísľubu majú na tohtotýždňovú stredu pripravené zatiaľ utajované kroky,“ skonštatoval člen predsedníctva OZ KOVO Bohumil Moravec.
V piatok minulý týždeň MH SR avizovalo definitívne riešenie situácie v Novom Calexe. Išlo o kapitalizáciu pohľadávky Slovenskej konsolidačnej, a.s., voči Novému Calexu. Tá predstavuje časť z 1,2 mld. Sk pohľadávky z úveru VÚB pôvodne ešte pre „starý“ Calex, ktorý ju previedol na Nový Calex. Vláda už 21. júna schválila garanciu za úver 300 mil. Sk na zabezpečenie prevádzky pre Nový Calex od VÚB. Krajský súd v Bratislave ale 28. júna tohto roka vyhlásil na návrh predstavenstva samotného „starého“ Calexu na podnik konkurz. Tým sa do problémov dostal aj Nový Calex, doteraz majoritne vlastnený „starým“ Calexom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS