ČLÁNOK
VÚB predáva celý svoj podiel v Univerzálnej bankovej poisťovni
1. februára 2001

Všeobecná úverová banka ponúka na predaj prostredníctvom verejnej obchodnej súťaže celý svoj podiel, teda 34 % v Univerzálnej bankovej poisťovni. Záujemcovia môžu svoje ponuky predložiť do 12. februára tohto roku. Vyplýva to z oficiálne zverejnených informácií.

Predaj tejto majetkovej účasti súvisí podľa hovorcu VÚB Norberta Lazara so skutočnosťou, že banka má od minulého roka podpísané zmluvy o poskytovaní vybraných poistných produktov s poisťovňami Nationale-Nederlanden a R+V Poisťovňa. Ako povedal hovorca pre agentúru SITA, UBP vo výberovom konaní na poskytovanie týchto produktov neuspela. Banka sa preto neskôr rozhodla svoj podiel v tejto poisťovni predať.

Víťaz verejnej súťaže bude mať povinnosť ponúknuť verejným prísľubom kúpu všetkých verejne obchodovateľných akcií tohto emitenta. Medzi kritériá výberu zaradila VÚB predovšetkým kúpu všetkých ponúkaných akcií ako celku, navrhnutú kúpnu cenu, platobné schopnosti a preukázanie platobnej schopnosti.

VÚB pritom ponúka 34 tis. kusov akcií v menovitej hodnote 34 mil. Sk a 68 kusov akcií z druhej emisie v menovitej hodnote 68 mil. Sk. Základné imanie UBP predstavuje 300 mil. Sk.

VÚB sa v súčasnosti pripravuje na privatizáciu. V rámci prvej fázy by mali ešte v prvej polovici februára získať 25 % medzinárodné inštitúcie International Finance Corporation (IFC) a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD), 5. februára má Slovensko ponúknuť na predaj aj majoritný balík akcií strategickému investorovi. Celý proces by mal byť ukončený do konca júna.

Najväčším akcionárom UBP je Slovenská sporiteľňa s podielom 46,4 %. SLSP, ktorej majoritným vlastníkom sa v tomto roku stala rakúska Erste Bank, vlani deklarovala, že podiel v UBP patrí medzi jej strategické majetkové účasti a nemieni ho predať. Ako vo štvrtok v tejto súvislosti pre agentúru SITA povedala hovorkyňa SLSP Jana Ďuricová, „sporiteľňa po nečakanom zverejnení inzerátu VÚB o predaji podielu v UBP v súčasnosti situáciu zvažuje“ a rozhodne sa, ako so svojím podielom naloží, resp. či ho zvýši.

Obchodná produkcia UBP dosiahla za rok 1999 hodnotu 121,9 mil. Sk, výška predpísaného poistného z neživotného poistenia predstavovala 248,7 mil. Sk a zo životného poistenia 41,9 mil. Sk. Za prvé tri štvrťroky 2000 zaznamenalo predpísané poistné celkovo výšku 251,9 mil. Sk, z čoho neživotné poistenie predstavovalo 202,7 mil. Sk. Podiel na trhu UBP tak bol 1,2 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS