ČLÁNOK
VÚB je ochotná podpísať stabilizačnú dohodu
8. júna 1999

Znenie novej dohody však ešte nemá k dispozícii. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca VÚB Norbert Lazar. Reagoval tak na informácie SITA, podľa ktorých VÚB naďalej odmieta pristúpiť k stabilizačnej dohode. Podľa neho VÚB víta iniciatívu vlády SR, ktorá sa rokovaním so zahraničnými veriteľskými subjektmi snaží o usporiadanie vzťahov medzi veriteľmi a VSŽ.

VÚB nepodpísala pôvodný stand still agreement z marca tohto roku z dôvodu, že stanovené podmienky dohody nezohľadňovali dobrý stav zabezpečenosti úverov, ktoré banka VSŽ poskytla. VÚB mala totiž svoje pohľadávky zabezpečené exekučným právom. Z dôvodu, že z 9 veriteľských bánk podpísalo dohodu len osem, stand still agreement nevstúpil do platnosti. Zvyšné veriteľské banky však trvajú na tom, aby k novej zmluve pristúpila aj VÚB, pretože ich cieľom je zrovnoprávnenie podmienok. Obávajú sa, že ak by VÚB uplatnila exekučné právo, utrpeli by straty pri vymáhaní svojich pohľadávok a dokonca by to mohlo ohroziť fungovanie VSŽ tým, že by sa mohla dostať do konkurzu.

V záujme ozdravenia východoslovenského holdingu sa vláda v nedeľu večer dohodla na zmluve medzi štátom a veriteľskými bankami VSŽ, čím nepriamo pristúpila k pripravovanej stabilizačnej dohode. Štát v súčasnosti kontroluje zhruba 30 percent akcii VSŽ. Jeho eminentným záujmom je získať pre železiarne strategického investora. V krátkom čase by sa mal k dohode medzi štátom, VSŽ a veriteľmi vyjadriť americký U.S. Steel a pripraviť ponuku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 10. 2023

USD 1,053 0,006
CZK 24,460 0,121
GBP 0,866 0,002
HUF 388,600 0,900
CAD 1,434 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS