ČLÁNOK
VÚB doteraz poskytla hypoúvery za 1,3 mld. Sk
9. januára 2001

Všeobecná úverová banka, a.s., Bratislava poskytla v minulom roku hypotekárne úvery v objeme približne 900 mil. Sk. Od roku 1998, kedy VÚB vstúpila na slovenský trh hypotekárneho úverovania, to predstavuje najvyšší ročný objem hypoúverov poskytnutých bankou. Celkovo tento objem dosiahol už 1,3 mld. Sk. Pre tlačovú agentúru SITA to uviedol hovorca banky Norbert Lazar. Podľa jeho slov záujem o tento typ úverov podnietilo najmä zvýšenie bonifikácie úrokovej sadzby z hypotekárnych úverov, ktorá v minulom roku predstavovala 6 % p.a., ako aj klesajúce úrokové sadzby.

Aktuálna úroková sadzba k hypotekárnym úverom VÚB predstavuje 11,75 % p.a., pričom výška bonifikácie je na tento rok stanovená na 5 %. „Žiadateľ – občan, ktorý si uplatní štátnu podporu 5 %, môže vo VÚB získať hypotekárny úver úročený 6,75 % p.a.,“ povedal N. Lazar. Podľa jeho slov mali až 90-percentný podiel na celkovom objeme hypoúverov poskytnutých bankou úvery poskytnuté fyzickým osobám. VÚB je v súčasnosti lídrom na slovenskom bankovom trhu v segmente hypotekárnych úverov, ktoré okrem nej poskytuje aj Slovenská sporiteľňa, licenciu na hypotekárne obchody má aj Istrobanka, Tatra banka, HypoVereinsbank a Bank Austria Creditanstalt. Na jej udelenie čaká aj Československá obchodná banka.

Podľa N. Lazara veľmi dobrý štart zaznamenala VÚB aj v oblasti poskytovania spotrebných úverov, ktoré sa v jej ponuke objavili v marci minulého roku. „Za desať mesiacov naša banka poskytla bezúčelové spotrebné úvery svojim klientom v objeme takmer 200 mil. Sk,“ povedal hovorca. Expanzívne tendencie budú podľa neho pokračovať aj v tomto roku, o čom svedčí aj skutočnosť, že koncom roka 2000 VÚB už druhýkrát liberalizovala podmienky ich poskytovania v prospech klientov. S platnosťou od 1. decembra sa zvýšila maximálna výška spotrebného úveru na jedného žiadateľa zo 150 tis. Sk na 300 tis. Sk a banka tiež predĺžila lehotu splatnosti úveru. Zmenili sa tiež podmienky spôsobu ručenia za úver. Za spotrebný úver do 150 tis. Sk je podľa nových podmienok možné ručiť jedným ručiteľom, pri úvere nad túto hranicu treba dvoch ručiteľov, je možné tiež ručiť terminovaným vkladom alebo iným druhom peňažného vkladu, ktorý je vinkulovaný v prospech banky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS