ČLÁNOK
VÚB: Avizovaná strata nároku na štátny príspevok v hypoúvere nemá oporu v zákone
24. októbra 2003

Avizovaná strata nároku na štátny príspevok pri hypotekárnom úvere na nešpecifikovanú nehnuteľnosť nemá podľa Všeobecnej úverovej banky (VÚB) oporu v zákone o bankách a pôsobí retroaktívne.

Hypotekárny úver na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ako uvádza VÚB v dnešnej tlačovej informácii, poskytuje VÚB takmer 2 roky. Počas tohto obdobia sa výška štátneho príspevku menila smerom nadol viackrát, postupne klesal zo 6 % na terajších 2,5 %. Hraničným dátumom bol vždy koniec roka a december mesiacom, keď banky pravidelne zaznamenávali vyšší počet klientov so záujmom o hypoúver. Výnimkou v tomto smere bol rok 2003, keď k zmenám zo strany vlády SR došlo v polovici roka.

V minulosti bola totiž zmena podmienok poskytovania štátnej bonifikácie úrokov v hypoúvere dôvodom VÚB na informovanie sa aj na Ministerstve financií (MF) SR, ktoré je poskytovateľom tohto príspevku. MF každý rok banku písomne ubezpečilo, že „výška štátneho príspevku, určená zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rok, platí pre zmluvy uzatvorené v danom roku po celú dobu splatnosti úveru“. Vzhľadom na to je preto VÚB po v júni zavedených zmenách novým postojom MF prekvapená. „Terajšia situácia je špecifická iba v tom, že nejde o koniec roka, ale o koniec polroka, nakoľko rozhodnutím vlády sa zmenili podmienky poskytovania štátneho príspevku od 1. júla 2003.“ VÚB chápe aj terajšiu zmenu rovnako ako tie predchádzajúce, a preto „banka nevidí dôvod na nepriznanie štátneho príspevku klientom, ktorí si uzatvorili zmluvy počas júna“. Akékoľvek špekulácie o výške štátneho príspevku a zavádzajúca medializácia zneisťujú klientov a poškodzujú hypotekárny úver ako dynamicky sa rozvíjajúci produkt na podporu bývania.

V tejto súvislosti Asociácia bánk poskytla TASR k spomínanej problematike stanovisko, v ktorom potvrdila, že pozorne sleduje vývoj situácie v súvislosti s poskytovaním štátnej bonifikácie pri hypotékach na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. „Keďže existujú viaceré možnosti interpretácie zákona, Asociácia bánk počká na oficiálne stanovisko MF SR,“ konštatuje sa v závere informácie tejto profesijnej organizácie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS