ČLÁNOK
VSŽ sú zaujímavou investičnou príležitosťou pre U.S. Steel
19. apríla 1999

U.S. Steel, najväčšia americká oceliarska spoločnosť, zvažuje svoj vstup do VSŽ Košice. Predstavitelia U.S. Steel o tom informovali v stredu v Pittsburghu. Americká spoločnosť je momentálne partnerom VSŽ v spoločnom podniku, ktorý bol založený v roku 1997. Podľa vyhlásení slovenskej vlády je U.S. Steel jedným zo štyroch potenciálnych investorov vo VSŽ, o ktorých je verejne známe, že majú finančne ťažkosti. Podľa dostupných údajov medzi záujemcov patri aj indická spoločnosť ISPAT International.

U.S. Steel vlani investoval do spoločných podnikov celkovo 73 mil. USD, z čoho prevažná časť išla práve do spolupráce s VSŽ. Obe spoločnosti majú vo vytvorenom spoločnom podniku rovnaký podiel.

”Posudzujeme investíciu do VSŽ rovnako, ako by sme postupovali s každou inou investičnou príležitosťou,” uviedol hovorca U.S. Steel Michael Dixon. Podľa jeho slov je slovenská oceliareň jednou zo zaujímavejších príležitostí a U.S. Steel momentálne posudzuje finančné ukazovatele VSŽ. Odmietol však konkretizovať, v akej forme by sa investícia mohla zrealizovať. Vyplýva to z informácií zverejnených vo štvrtok v Pittsburgh Post-Gazette.

VSŽ očakáva za rok 1998 stratu vo výške takmer 5 mld. Sk. Finančné ťažkosti sa prejavili v októbri minulého roka, keď VSŽ neboli schopne splatiť syndikovaný uver vo výške 35 mil. USD. Nedávno predstavitelia firmy uviedli, že po rokovaniach s veriteľskými bankami získali odklad splátok o dva mesiace a rozšírenie kreditnej linky o 50 mil. USD. Dohoda o odklade môže byt predlžená následne o ďalšie dva mesiace.

Minister hospodárstva Ľudovít Černák tento týždeň uviedol, že o investovanie do VSŽ prejavili záujem štyria seriózni investori, z ktorých jeden podpísal exkluzívnu zmluvu získajúc 60 dni na prezentovanie business plánu.

Predstaviteľ U.S. Steel Thomas Graham sa podieľal na záchrane VSŽ, keď bol koncom minulého roka vymenovaný za člena predstavenstva železiarní. Vo februári tohto roku však z toho postu rezignoval. VSŽ následne zvolili na uvoľnené miesto Johna F. Goodisha, prezidenta USX Engineers & Consultant, spoločnosti patriacej do skupiny U.S. Steel. Oznámenie o jeho menovaní bolo však spochybnene zo strany U.S. Steel, keďže podľa jej vyhlásenia spoločnosť nepoverila nikoho zo svojich zamestnancov stať sa členom predstavenstva VSŽ.Hovorca americkej spoločnosti v stredu potvrdil, že J. Goodish ani nikto iný z U.S. Steel nie je členom predstavenstva VSŽ.

Podľa informácii agentúry SITA pritom predstavenstvo VSŽ v utorok tento týždeň rozhodlo o menovaní 5 nových viceprezidentov, vrátane dvoch z U.S. Steel. Novi viceprezidenti majú nahradiť terajších piatich, ktorí boli trojčlenným predstavenstvom VSŽ odvolaní. Podľa odborového predáka a predsedu predstavenstva spoločnosti Hutník Jaroslava Grubera „spoločnosť Hutník odmieta takéto personálne zmeny, ktoré môžu ohroziť existenciu a objektívnosť vstupu strategického partnera do VSŽ“. J. Gruber bol i proti februárovému rozhodnutiu o zvolení J. Goodisha do predstavenstva železiarní. J. Gruber upozornil, že Hutník vlastní vyše 10 % VSŽ, pričom ide o akcie približne 20 tis. zamestnancov tohto hutníckeho koncernu. Cela spoločnosť ma približne 24 tis. pracovníkov. Gruber uviedol, že ak sa v priebehu budúceho týždňa neuskutočnia ďalšie rokovania, bude iniciovať ďalšie rozhovory na úrovni prezidenta spoločnosti Gabriela Eichlera.

Rozsiahle personálne zmeny sa v problematickej spoločnosti začali už v decembri, keď mimoriadne valné zhromaždenie rozhodlo o menovaní nového prezidenta spoločnosti Gabriela Eichlera. Nahradil tak dovtedajšieho šéfa koncernu Alexandra Rezeša. Zároveň sa znížil akcionársky vplyv A. Rezeša .

Celkový dlh VSŽ voči finančným inštitúciám predstavuje zhruba 500 mil. USD, záväzky firmy po lehote splatnosti dosahujú 7 mld. Sk. Spoločnosť zároveň eviduje pohľadávky po lehote splatnosti v hodnote 9 mld. Sk. Železiarne uvažujú o predaji približne 100 svojich dcérskych spoločností, vrátane možného predaja maďarskej železiarne DAM Diósgyőr Po predaji nadbytočných firiem a aktív by sa zvyšných 30 spoločností, ktorých predmet činnosti súvisí s hutníctvom, malo centralizovať a konsolidovať do jednej spoločnosti. Minuloročná predpokladaná strata znamená medziročný prepad hospodárskeho výsledku o viac ako o 5,5 mld.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS