ČLÁNOK
VSŽ sa sústredí na zlepšenie obchodovania.
2. februára 1999

Spoločnosť disponuje afiláciami v Nemecku, Veľkej Británii, Švajčiarsku, Francúzsku, Beneluxe, ČR, Maďarsku a kanceláriami v Poľsku, na Ukrajine, v Rusku, Chorvátsku, Juhoslávii a Bulharsku. „Na trhoch, kde afilácie a kancelárie pôsobia, dosahujeme najvyššie ceny,“ informoval agentúru SITA hovorca VSŽ Holding Jozef Marko. Trh Severnej Ameriky ostáva v dôsledku vysokých prepravných nákladov doplnkovým.

VSŽ Holding zaznamenal za minulý rok sklz v predaji materiálu na zahraničných trhoch v objeme 115 tis. ton. To sa následne odzrkadlilo aj na marži, ktorá sa oproti plánu znížila o 500 mil. Sk. Na tejto bilancii sa negatívne podpísal predovšetkým posledný štvrťrok, hoci najkritickejším bol september 1998. „Bilanciu nezlepšili ani rezolútne zásahy do organizačnej činnosti v štvrtom štvrťroku spočívajúce v snahách o presmerovanie finančných tokov od konečných zákazníkov priamo do VSŽ,“ upozornil J. Marko. Exkluzivitu na predaj výrobkov VSŽ mala firma Barkos. Holding má v súčasnosti voči nej pohľadávky za viac ako 3 mld. Sk a približne rovnakú sumu dlžia spoločnosti aj iní zákazníci.

Od začiatku tohto roka zabezpečuje nákup strategických surovín pre VSŽ Holding opäť Export-Import, ostatné nákupné činnosti vykonáva spoločnosť Oceľ. Výhodou tohto kroku je podľa J. Marka možnosť dohodnúť so zákazníkmi lepšie podmienky, pretože mnohí obchodní partneri sú nielen dodávateľmi surovín, ale aj odberateľmi materiálu. Ročne spoločnosť nakupuje strategické suroviny za 12 mld. Sk.

V tomto roku predpokladá VSŽ Holding určitý nárast v objemových ukazovateľoch oproti predchádzajúcemu roku a naopak, podnik počíta s nižšími finančnými ukazovateľmi. Dôvodom tohto vývoja je predpokladaný pokles cien v prvom polroku 1999, k ich rastu by malo prísť až od začiatku druhého polroka.

V priebehu minulého roka prišlo podľa J. Marka k zmene štruktúry výroby valcovaných výrobkov v neprospech finálnych výrobkov Studenej valcovne. V tomto roku očakáva spoločnosť prehĺbenie tohto nepriaznivého pomeru. Podiel výrobkov valcovaných za studena na celkovom množstve vyrobeného valcovaného materiálu bude 52,1 %, čo je o 2 % menej ako v minulom roku. Objem predaného materiálu valcovaného za studena môžu ovplyvniť dodávky karosériových plechov pre Škodu Auto v Mladej Boleslavi. „Pripravuje sa nový model automobilu a VSŽ Holding nie je zatiaľ pripravený na dodávku žiadaných plechov,“ skonštatoval J. Marko. Základom pre ne je totiž výroba takzvaných superčistých brám z IF ocelí, ktoré spoločnosť nemôže bez vákuovacej stanice vyrobiť. Všetky automobilky zároveň prechádzajú na výrobu áut z obojstranne pozinkovaného plechu, ktorý VSŽ Holding nevie na súčasných zariadeniach vyrobiť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 5. 2021

USD 1,206 0,000
CZK 25,682 0,165
GBP 0,868 0,001
HUF 358,010 0,170
CAD 1,469 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS