ČLÁNOK
Vstupom do únie stratí Slovensko najmä ekonomickú suverenitu
20. apríla 2003

Nad rozsahom straty suverenity po vstupe do Európskej únie (EÚ) sa zamýšla v komentári sobotnajšie vydanie denníka Pravda. Predpokladá, že Slovensko príde o cast právomocí najmä v ekonomickej oblasti. Doteraz to však nikomu neprekážalo. Clá, nepriame dane, hospodársku sútaž, polnohospodársku politiku, štátnu pomoc a mnohé dalšie otázky budú riešit Slováci v Bruseli. Je to síce strata suverenity, ale napriek tomu do únie vstúpit chceme.

Hoci sa v týchto významných oblastiach Slovensko vzdáva možnosti rozhodovat samo, protesty sa obracajú inam. Priame dane a zavedenie eura sú zrazu klúcovým národným záujmom. Význam priamych daní pritom klesá so znižovaním ich sadzieb a zavedenie eura bude závisiet od rozhodnutia vlády v Bratislave, ktorá musí naplánovat napríklad dostatocne nízky deficit štátneho rozpoctu.

Áno, Slovensko príde o cast svojej suverenity, konštatuje Pravda. Rovnako sa však napríklad francúzske úrokové sadzby urcujú v nemeckom Frankfurte. Americký gigant General Electric zasa nemohol kúpit inú americkú firmu, pretože mu to nepovolil taliansky komisár sediaci v Bruseli, a belgická vláda sa musela prizerat, ako jej národné aerolinky Sabena miznú z oblohy a nemohla ich zachránit.

Peniaze dnes nepoznajú národnost a slovenskú hospodársku politiku už oklieštuje tolko medzinárodných záväzkov, že oznacenie suverénna znáša velmi tažko. Hoci je presadzovanie národných záujmov stále klúcové, treba urcit tie záujmy, ktoré sú významné a vyžadujú si ochranu, a treba to robit inak ako cez domáce zákony. Tie nás pred zmenami na pôde EÚ totiž neochránia, uzatvára Pravda.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS