ČLÁNOK




Vstup Ruhrgasu do SPP vytvára tlak na RWE
18. marca 2002

Po sporoch trvajúcich niekoľko týždňov získava európske konzorcium Ruhrgas/Gazprom/Gaz de France za 2,7 mld. USD podiel vo výške 49 % akcií v slovenskom plynárenskom monopole Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Ako uvádza nemecký denník Handelsblatt vo svojom štvrtkovom vydaní, slovenský kabinet schválil čiastočnú privatizáciu SPP takmer jendnohlasne, keď proti predaju hlasoval len líder socialistov – minister pôdohospodárstva Pavol Koncoš.

„To, čo na prvý pohľad vyzerá ako malá ryba, je v skutočnosti po dôkladnejšej analýze veľkým úlovkom. SPP je totiž uchom ihly v celkovom tranzite zemného plynu z Ruska do západnej a južnej Európy. S ročnou kapacitou 90 mld. metrov kubických prepravujú Slováci približne 70 % ruského exportu plynu do západnej Európy,“ konštatuje Handelsblatt a poznamenáva, že plynovod SPP je hlavnou tepnou pre zemný plyn, ktorý tečie z Ruska a Ukrajiny. Slovenská tranzitná sústava vyúsťuje do dvoch menších plynovodov. Horná vetva smeruje do českého Transgasu, ktorý za 3,6 mld. USD sprivatizoval hlavný konkurent Ruhrgasu – nemecký koncern RWE Gas. Dolná časť slovenského plynovodu sa napája na plynárenskú sieť rakúskej spoločnosti OMV.

Podľa Handelsblattu strategické pozície Ruhrgasu a RWE v stredoeurópskom priestore naznačujú potenciálne budúce konflikty medzi oboma nemeckými podnikmi. Na jednej strane SPP spolu s Ruhrgasom ovládajú českú spoločnosť SPP Bohemia, ktorá prostredníctvom dvoch distribútorov na južnej a západnej Morave už v súčasnosti konkuruje aktivitám RWE Gas.

Na druhej strane RWE Gas vstúpil do Nafty Gbely, najvýznamnejšieho slovenského skladovateľa plynu, v ktorej majoritu vlastní SPP v súčasnosti už pod kontrolou nemeckého Ruhrgasu. „Medzi RWE Gas a Ruhrgasom sa črtajú dva scenáre – vojna alebo kompromis. Keďže zemný plyn prúdi z východu na západ a najprv prechádza cez Slovensko a potom do Čiech, sedí SPP s Ruhrgasom na silnej páke. SPP a Ruhrgas sa môžu koncernu RWE vyhrážať, že pred Českou republikou uprednostnia tranzit cez Rakúsko. Hrozba nie je v žiadnom prípade nová, teraz sa však stáva reálnou,“ uzatvára Handelsblatt.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS