ČLÁNOK
Vstup minoritných investorov do VÚB by sa mal ukončiť v januári
21. decembra 2000

Vstup Erste Bank do Slovenskej sporiteľne, a.s. (SLSP) možno považovať za úspešné zavŕšenie procesu reštrukturalizácie sporiteľne. Záujem troch významných bankových inštitúcií o banku potvrdzuje, že záujem investorov o Slovensko a ich dôvera voči našej krajine rastie. Pre novinárov to uviedla ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. „Úspešné ukončenie privatizácie SLSP je dobrým východiskovým základom pre ukončenie rozbehnutej privatizácie ďalších bánk. Pred nami v tejto chvíli totiž stojí ešte ukončenie privatizácie Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB) a je potrebné dokončiť tiež privatizáciu Investičnej a rozvojovej banky, a.s. (IRB),“ povedala.

Šéf koordinačnej jednotky pre reštrukturalizáciu a privatizáciu bánk Ministerstva financií SR Juraj Renčko v tejto súvislosti uviedol, že „vstup multilaterálnych investorov do VÚB by sa mal zavŕšiť v prvej polovici januára podpisom zmluvy“. V rovnakom čase sa ráta aj s podpisom zmluvy mezi Erste bank a vládou SR o privatizácii majoritného podielu sporiteľne. „Začiatkom roka by mal byť zároveň vyhlásený medzinárodný tender na výber strategického investora do VÚB,“ skonštatoval Renčko. Prvými investormi, ktorí by mali získať zrejme 10-percentné podiely vo VÚB, by mali byť Medzinárodná finančná korporácia (International Finance Corporation) patriaca do skupiny Svetovej banky, a Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Podľa neho sa ďalšie presuny zlých úverov VÚB do špecializovaných agentúr už nepredpokladajú. V procese privatizácie IRB prejavili podľa jeho slov doteraz záujem štyria alebo piati potenciálni investori, žiadny však zatiaľ nepredložil záväznú ponuku. „Banka však naďalej funguje a v prípade, že strategický predaj banky nebude úspešný, sú už pripravené ďalšie alternatívy riešenia, ktoré je však zatiaľ predčasné konkretizovať,“ povedal Renčko.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 3. 2021

USD 1,203 0,002
CZK 26,142 0,055
GBP 0,864 0,001
HUF 363,700 0,840
CAD 1,523 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS