ČLÁNOK
Vstup IFC a EBRD do VÚB do 16. februára
31. januára 2001

Ukončenie celej transakcie prevodu 25-percentného balíka akcií Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB) na Medzinárodnú finančnú korporáciu (IFC) a Európsku banku pre obnovu a rozvoj (EBRD) sa očakáva najneskôr do 16. februára. V stredu o tom informovala ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku Mária Machová. Po tom, ako sa návrhom zmluvy s oboma inštitúciami bude v pondelok zaoberať Porada ekonomických ministrov, by ju mala vláda prerokovať do 9. februára.

Ministri na rokovaní vlády zmenili privatizačný projekt VÚB v bode, týkajúcom sa jej akcionárskej štruktúry. Podľa ministerky ide o technickú zmenu, keďže od prijatia pôvodného privatizačného projektu banky v roku 1992 sa dvakrát zmenila štruktúra jej akcionárov.

EBRD v stredu pre SITA potvrdila informácie, podľa ktorých by mala spolu s IFC pri získaní 25-percentného podielu na základnom imaní Všeobecnej úverovej banky (VÚB) zaplatiť za jednu akciu 75 % čistej hodnoty aktív banky pripadajúcich na jednu akciu. Obe inštitúcie by tak mali za 25-percentný balík akcií zaplatiť 2,3 mld. Sk. Predstavitelia EBRD zároveň potvrdili aj 9. február ako dátum, kedy by mala byť podpísaná zmluva s multilaterálnymi investormi.

Podľa šéfa koordinačnej jednotky pre privatizáciu a reštrukturalizáciu bánk Ministerstva financií SR Juraja Renčka by mali EBOR a IFC po vstupe strategického investora do VÚB doplatiť rozdiel medzi cenou podľa čistej hodnoty aktív a cenou odvodenou od vstupu nového majoritného vlastníka. Výber strategického investora by sa mal uskutočniť do polovice tohto roka, inzerát na odpredaj majority v banke plánuje štát zverejniť v zahraničnej tlači 5. februára.

V súlade s uznesení vlády ponúkne si štát vo VÚB neponechá po privatizácii banky žiadny podiel. Strategickému investorovi ponúkne štát po vstupe EBOR a IFC celý zvyšok akcií zo súčasného vyše 94-percentného balíka, ktorý tvorí takmer 16-percentný podiel FNM, 31 % akcií vo vlastníctve dcérskej spoločnosti Slovenskej konsolidačnej, A.Index, a podiel ministerstva financií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 2. 2021

USD 1,212 0,010
CZK 26,195 0,085
GBP 0,871 0,006
HUF 361,430 1,250
CAD 1,533 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS